• Patron szkoły

• Generał Bronisław Prugar - Ketling

•            Bronisław Prugar-Ketling urodził się 2 lipca 1891 r. w Trześniowie. Tutaj też uczęszczał do szkoły. Naukę kontynuował w Szkole Ludowej w Jaćmierzu, a od 1902 r. w Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku. Był zdolnym uczniem, z wielkim zapałem i wolą zdobywania wiedzy. Po ukończeniu gimnazjum w 1910 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Umiejętności Politycznych Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W okresie studiów działał w organizacjach niepodległościowych, był naczelnikiem Drużyny Bartoszowej w Trześniowie. W 1912 r. odbył służbę w armii austriackiej.

Walczył w I wojnie światowej. W październiku 1914 r. został ranny, a w lipcu 1916 r. dostał się do niewoli rosyjskiej. W styczniu 1918 r. uciekł z niewoli, wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej i przyjął pseudonim Ketling. Został awansowany do stopnia porucznika, a nominację na kapitana otrzymał 1 września 1918 r. we Francji. W kwietniu 1919 r. powrócił do kraju. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Za zasługi w bitwie warszawskiej został odznaczony  krzyżem srebrnym Virtuti Militari.

W okresie międzywojennym, jako pułkownik dyplomowany, pełnił różne odpowiedzialne funkcje wojskowe. Był m.in. dowódcą 45 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, a w latach 1935-1939 szefem Departamentu Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych.

We wrześniu 1939 r. dowodził 11 Karpacką Dywizją Piechoty, która toczyła ciężkie walki nad Sanem w rejonie Baryczy, Krzywczy i Przemyśla. Mimo trudnej sytuacji jego dywizja odniosła lokalne sukcesy, m.in. rozgromiła elitarną jednostkę pancerną SS Germania pod Mużyłowicami. W uznaniu bohaterstwa i zasług na polu walki został awansowany do stopnia generała brygady. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie objął dowództwo 2 Dywizji Strzelców Pieszych. W kampanii francuskiej dywizja wsławiła się bohaterską walką na terenie Lotaryngii. Po kapitulacji Francji generał Prugar-Ketling, wraz ze swoimi żołnierzami, przekroczył granicę Szwajcarii, gdzie został internowany. W tym okresie cały swój talent organizacyjny skierował na stworzenie żołnierzom godziwych warunków życia i możliwości kształcenia się.

Po wojnie w 1945 r. wrócił do Kraju. Pełnił funkcje szefa Gabinetu Naczelnego Dowódcy i Ministra Obrony Narodowej.

Nie mógł pogodzić się z traktowaniem przedwojennych oficerów i żołnierzy AK przez nowe władze. Protestował i został zwolniony, a następnie posądzony o spiskowanie w wojsku.

Zmarł 18 lutego 1948 r. w Warszawie, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

W 1997 r. nasza Szkoła Podstawowa otrzymała imię generała Bronisława Prugara-Ketlinga.