• DZIEŃ DYNI

• Dynia jest królową jesieni. To bardzo smaczne, odżywcze warzywo, a pomarańczowy kolor wprawia wszystkich w dobry nastrój. Pod czujnym okiem hodowcy, dynia może osiągać wagę nawet 50 kilogramów. Jadalne są zarówno jej kwiaty, liście, pestki i miąższ. Zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Aby podkreślić ważność tego warzywa, 28 października zorganizowany został w klasach młodszych naszej szkoły Dzień Dyni.

Wśród dzieci z klas 1-3 królował kolor pomarańczowy, każdy  miał na sobie  dyniowe koszulki, a dziewczynki spódniczki i fantazyjne opaski. Wykonane w czasie zajęć kolorowe dynie ozdobiły szkolny korytarz. Na sali gimnastycznej rozegrane zostały dyniowe zawody: slalom z dyniami, wyścig dyń w rzędach oraz przewożenie dyni na wózkach, a wszystko pod okiem i opieką wychowawczyń: Beaty Łotuszki, Jadwigi Duszy i Doroty Ladzińskiej (oczywiście także w dyniowych t-shirtach). Wszystkim dopisywał wspaniały humor, co znaczy, że jesień też może być wesołą, kolorową porą roku.

• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

• Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa w Trześniowie  uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 4000 zł w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”. Program ten ma celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy oraz rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży. Nasza szkolna biblioteka dzięki tej dotacji uzupełniła księgozbiór, zakupiła lektury, historyczne nowości wydawnicze oraz niezbędne wyposażenie.

• ’’Chcesz być kimś w życiu to się ucz, abyś nie zginął w tłumie. Nauka to potęgi klucz, w tym moc, co więcej umie’’.

• 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu dziękujemy nauczycielom oraz wszystkim pracownikom oświaty za ich zaangażowanie i trud włożony w wychowanie młodego pokolenia.

Z tej okazji w naszej szkole 13 października 2022 roku odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy 5. Wsparcia udzielili im uczniowie klasy: 7, 6, 4, 2 i 3. Występ odbywał się pod kierunkiem: Elżbiety Płonki i Beaty Rymarowicz.

Uczniowie w humorystyczny sposób pokazali jak wygląda praca nauczyciela i z jakimi problemami musi się on borykać. Na zakończenie najpiękniej jak tylko potrafili słowami wierszy oraz piosenek podziękowali pedagogom za ich pracę.

Przy tej okazji Pani Dyrektor złożyła życzenia i wręczyła nagrody nauczycielom oraz pracownikom obsługi, wyróżnionym za pracę w ubiegłym roku szkolnym.

Elżbieta Płonka

• Świtezianki, pani Twardowska i inni zacni goście na 11. szkolnej akcji czytelniczej „Narodowe Czytanie 2022”

• Piątkowe popołudnie 30. września br. upłynęło w naszej szkole w bardzo przyjemnej atmosferze, ponieważ w kulturalno-rozrywkowy sposób rozpoczęliśmy weekend. Tego dnia po raz 11. mogliśmy wziąć bezpośredni udział w cyklicznej akcji czytelniczej, której patronuje Prezydent RP.

Nauczyciele humaniści postarali się zachęcić społeczność szkolną do zaangażowania się w różne formy aktywności towarzyszące tej akcji. Na uczniów czekały wyzwania:

- czytelnicze – konkurs o tytuł „Mistrza Dykcji”,

- ortograficzne – konkurs o tytuł „Mistrza Ortografii”

- artystyczne – konkurs o tytuł „Mistrza Artystycznej Interpretacji”

Najstarsi uczniowie stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali: współczesną wersję „Świtezianki” (kl. 7 pod kierunkiem wychowawczyni – P. Anny Wermińskiej - Smoleń) oraz taniec współczesny zainspirowany balladą o nimfie z jeziora Świteź (dziewczyny z kl. 8 pod kierunkiem wychowawczyni – P. Magdaleny Kruczek).

Prezentacje uczniów czytających fragmenty „Ballad i romansów” A. Mickiewicza przeplatały pokazy mody Świtezianek i pań Twardowskich. Tu szczególnie wyróżniły się pomysłowością i prezencją uczennice najmłodszych klas (I – III), choć i starsze (z kl. V i VI) zachwyciły zgromadzoną publiczność. Wzorcową, głośną lekturę fr. ballady „Rybka” zaprezentowały z kolei przedstawicielki zaproszonych gości: P. Krystyna Wojtoń i P. Bożena Krepulec.

Dzięki sponsorowi akcji - Gminnej Komisji ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Gminie Haczów udało się zakupić nagrody dla najlepszych uczniów, którzy odnieśli zwycięstwo lub zdobyli wyróżnienie w poszczególnych kategoriach konkursowych:

Mistrzem Dykcji kl. 1-3 został Bartosz Prugar z kl. II, a wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Prajsnar z kl. III i Franciszek Tomaszewski z kl. III.

Mistrzem Dykcji kl. 4-6 została Malwina Szurlej z kl. VI, a wyróżnienia otrzymali: Hubert Wojtuń z kl. IV i Lena Jurasz z kl. V.

Mistrzem Dykcji kl. 7-8 została Emilia Piwowar z kl. VIII, a wyróżnienia otrzymały uczennice kl. VII: Zuzanna Madej i Karolina Borkowska.

Mistrzem Artystycznej Interpretacji w kategorii uczniów młodszych (1-3) została Aleksandra Gruszka z kl. II, a wyróżnienie otrzymała Kaja Kołodziejczyk z kl. III.

Mistrzem Artystycznej Interpretacji w kategorii uczniów starszych (4-8) została Ewa Ziemiańska z kl. VI.

Organizatorzy szkolnego Narodowego Czytania postanowili przyznać dodatkowo wyróżnienia specjalne dla dwóch klas: 7 i 8 za szczególnie aktywne zaangażowanie się w różne kategorie konkursowe.

Szkolną akcję przygotował zespół nauczycieli humanistów (P. Anna Wermińska-Smoleń, P. Dorota Ladzińska, P. Janusz Tys) we współpracy z biblitekarką – P. Magdaleną Kruczek, wychowawcami kl. I-III i członkami RP, którzy zasiedli w jury konkursowym (P. Dyrektor Joanną Kaczor, P. Elżbietą Płonka, P. Beatą Rymarowicz).

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za zaangażowanie się tegoroczną akcję czytelniczą i liczę na podobną, a może większą frekwencję w kolejnej – 12., w której poczytamy „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej.

Szkolny koordynator akcji – Małgorzata Knurek