• Aktualności

            • NARODOWE CZYTANIE 2023 – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

            • Już dziś zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i przedstawicieli środowiska lokalnego do aktywnego włączenia się w 12. edycję tego przedsięwzięcia.
               

              Termin szkolnej akcji: 22. września 2023 r. (piątek); godz. 11.00 – ok.14.00

              Koordynator: Małgorzata Knurek

              Organizatorzy: dyrektor szkoły, nauczyciele zespołu humanistycznego, wychowawcy klas

              Uczestnicy: uczniowie klas 1-8 SP w Trześniowie; zaproszeni goście

               

              PLAN SZKOLNEJ AKCJI:

              - głośna lektura fr. utworu przygotowana przez zaproszonych gości i nauczycieli,

              - konkurs „Mistrz Dykcji” - głośna lektura wybranych fragmentów powieści
              E. Orzeszkowej przygotowana przez chętnych uczniów z klas 4-8,

              - konkurs „Mistrz Ortografii” – dyktando ze słuchu o treści dotyczącej jednej
              z bohaterek powieści „Nad Niemnem” (dla uczniów z kl. 4-8),

              - konkurs „Mistrz Artystycznej Interpretacji”:

              a) recytacja wybranego wiersza o rzece (dla uczniów z kl. 1-3)

              b) wokalno-instrumentalno-choreograficzna interpretacja wybranej piosenki Czesława Niemena, np. „Czas jak rzeka” lub jednej z pieśni weselnej znanej z ekranizacji powieści E. Orzeszkowej w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego (dla uczniów z kl. 1-8)

              Szczegóły dotyczące każdej kategorii konkursowej uczniowie będą mogli uzyskać
              u szkolnego koordynatora akcji – Małgorzaty Knurek.

               

              Poniżej link do treści utworu:

              https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem/tekst-utworu

               

               

               

            • "Szkoły pełne talentów" – kontynuacja akcji

            • Zachęcamy rodziców, uczniów i nauczycieli naszej szkoły do ponownego wzięcia udziału w projekcie Lidl Polska. 
              2. edycja akcji rusza 01.09.2023 r. i polega na tym, aby w trakcie zakupów w wybranym przez nas stacjonarnym Lidlu odbierać przy kasie kupony - Talenciaki i przekazywać je na konto naszej placówki.

              Talenciaka otrzymamy za zakupy o wartości 50 zł zawierające min. jeden owoc lub warzywo. Za zebrane kupony szkoła może otrzymać nagrody dla uczniów: sprzęt sportowy i elektroniczny najwyższej jakości, który niewątpliwie przyczyni się do rozwijania dziecięcych talentów.

              "Talenciaki" można zbierać do 05.11.2023 r. Potem aktywujemy je elektronicznie na stronie www.lidl.pl/szkoly, wybierając województwo podkarpackie, miejscowość Trześniów i następnie Szkołę Podstawową w Trześniowie. Następnie  wpisujemy kod numeryczny z  Talenciaka lub skanujemy kod QR.   Talenciaki można również  przynieść do szkoły i wrzucić do specjalnie przygotowanych skrzynek, które będą się znajdowały w widocznych miejscach naszej szkoły.

              Liczymy na Waszą pomoc i zachęcamy do udziału w akcji.
              Im więcej z nas zaangażuje się w  zbieranie Talenciaków dla naszej szkoły, tym więcej nagród uda nam się zebrać!

              Ciekawe komu uda się zdobyć najwięcej Talenciaków?😊

            • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

            • Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Trześniowie serdecznie zapraszają Uczniów i Rodziców na inaugurację nowego roku szkolnego, która odbędzie się w poniedziałek 4 września 2023 r.

              W programie uroczystości:

              • o godz. 8.00  Msza Św. w Kościele Parafialnym w Trześniowie,
              • ok. godz. 9.00  okolicznościowa akademia połączona z pasowaniem uczniów klasy pierwszej na sali gimnastycznej w budynku szkoły,
              • klasowe spotkania z wychowawcami.

              Przypominamy o obowiązującym na uroczystości stroju galowym. 

                                                                                                          Joanna Kaczor- dyr. szkoły

            • Zakończenie roku szkolnego 2022/23.

            • Dzień zakończenia roku szkolnego 2022/23 rozpoczął się od Mszy Św. w Kościele Parafialnym w Trześniowie. Modlitwą wdzięczności objęto uczniów, rodziców, nauczycieli, katechetów i wszystkich obecnych na Eucharystii. Następnie wszyscy przeszli do szkoły na część artystyczną. Tegoroczne zakończenie roku szkolnego zaingurowała pani dyrektor Joanna Kaczor. Serdecznie przywitała zgromadzonych na sali, następnie dziękowała wszystkim za ciężką pracę i zaangażowanie w mijającym już roku szkolnym. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do absolwentów, dziękując im za wspólnie spędzone lata oraz życząc wytrwałości w dążeniu do celu.

              Kolejnym elementem wystąpienia pani dyrektor było pożegnanie i podziękowanie za pracę odchodzących na emeryturę pań: Jadwigi Duszy i Doroty Ladzińskiej. Swoją wdzięczność wyrazili również przedstawiciele uczniów w osobach: Malwiny Szurlej, Bartłomieja Wojtunia oraz dziewczynek z klasy I, które pod kierunkiem wychowawczyni zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne.

              W kolejnej części uroczystej akademii uczniowie klasy VII pożegnali ósmoklasistów, dedykując im ciepłe życzenia, wzruszającą piosenkę oraz pokazy taneczne rodem z Tik Toka. Byliśmy również świadkami wręczenia absolwentom Oskarów Trześniowskiej Szkoły w różnych kategoriach.

              Następnie przyszedł czas na pożegnanie samych ósmoklasistów, których program artystyczny obfitował w zabawne scenki z życia szkoły, przeplatane tańcem, muzyką i śpiewem.

              Rozstrzygnięty został również gminny konkurs na najlepszą klasę. Tegorocznymi zwycięzcami zostali uczniowie klasy IV. W ich imieniu przewodnicząca klasy – Diana Kuźmiak odebrała czek na kwotę 1000 zł. Grono pedagogiczne wyłoniło również najlepszą uczennicę z naszej szkoły, którą została Emilia Piwowar z klasy VIII. Otrzymała ona od Pana Wójta Stanisława Jakiela pamiątkowy dyplom oraz cenne nagrody (m.in. tablet). Pani dyrektor wręczyła absolwentom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe.

              Jak co roku podziękowania otrzymali rodzice uczniów klasy VIII, którzy działali w Radzie Rodziców w ciągu ostatnich lat. Miłym akcentem było również wręczenie przez przedstawicieli Rady Rodziców bonów podarunkowych najzdolniejszym uczniom z klas IV-VIII.

              Uroczystość zakończyła się złożeniem wakacyjnych życzeń przez panią dyrektor oraz rozdaniem świadectw przez wychowawców.

              Drodzy Absolwenci!

              Jeszcze raz życzymy Wam, abyście na swoich życiowych drogach spotkali mądrych, życzliwych ludzi, którzy będą Wam stwarzać warunki do rozwoju i wzbogacania swojej osobowości. Niech młodzieńczy entuzjazm i ciekawość świata nigdy Was nie opuszczają. Miejcie odwagę i wytrwałość, by realizować swoje marzenia. Niech nadchodzące wakacje dadzą Wam zasłużony odpoczynek i mnóstwo cudownych przygód.

              M. Kruczek

               

            • „Letni Karnawał”

            •  

               

              19 czerwca w naszej szkole odbył się „Letni Karnawał”! W tym dniu każdy uczeń mógł nareszcie poczuć smak wakacji. Samorząd Uczniowski przygotował wiele atrakcji, między innymi gry i zabawy, brokatowe tatuaże, serduszka z życzeniami.

              Klasa IV zapewniła naszym uczniom „słodki bufet”.

              Tańce i dobra zabawa dostarczyły nam dużo pozytywnej energii. Była to ostatnia dyskoteka w tym roku szkolnym, z niecierpliwością czekamy na następną zabawę.

              Samorząd Uczniowski

            • Gondolami nad Soliną.

            • W środę 14 czerwca, mimo niepokojących prognoz pogody, które ostatecznie się nie sprawdziły klasy I, II, III, IV, i V wyjechały na wycieczkę do Soliny i Muzeum Przyrodniczo Łowieckiego" Knieja".Po drodze był jeszcze spacer po zaporze w Myczkowcach i wspaniałe widoki na Jezioro Myczkowieckie, a potem już przejazd do Soliny.  Widok zawieszonych wysoko nad głową wagoników był spektakularny i budził pewne obawy, ale wszyscy odważnie wsiedli do gondoli i odbyli wspaniała podróż podziwiając piękne i rozległe widoki, Dodatkową atrakcją było wyjście na wieżę widokową, a nagroda za trud były rozległe panoramy. Wbrew zapowiedziom synoptyków świeciło słońce i była doskonała widoczność. Potem był jeszcze rejs statkiem po Zalewie Solińskim, z pokładu którego można było w pełni dostrzec ogrom "Bieszczadzkiego morza".

              Po tych niezapomnianych wrażeniach wszyscy wycieczkowicze udali się do Nowosiółek gdzie posilili się przepysznym obiadem oraz zwiedzili arcyciekawą ekspozycje flory i fauny bieszczadzkiej, słuchając opowieści  o zwierzętach, ich życiu, zwyczajach.

              Po tych wszystkich atrakcjach uczniowie wrócili do Trześniowa gdzie przywitał ich deszcz, oraz oczekujący rodzice.

            • Wirtualna podróż.

            • Są różne sposoby na poznawanie świata. Jeden z nich jest związany z wykorzystaniem sprzętu i oprogramowania dostarczonego do szkoły w ramach programu #laboratoriaprzyszlosci. Uczniowie, korzystając z okularów VR, mieli niedawno okazję przenieść się w obszary polarne. Lekcje geografii, poświęcone Arktyce i Antarktydzie zostały wzbogacone wirtualną wizytą na omawianych obszarach. Spotkanie foki lub pingwina w ich naturalnym środowisku nie zdarza się często.

              #LaboratoriaPrzyszłości

            • Wycieczka do Krakowa i Energylandii

            • W dniach 5-6 czerwca 2023 r. klasy V-VIII wraz z wychowawcami i opiekunami p. Anną Wermińską-Smoleń, p. Magdaleną Kruczek, p. Joanną Kaczor i p. Małgorzatą Knurek uczestniczyły w dwudniowej wycieczce szkolnej do Krakowa i Energylandii.

              Pierwszym przystankiem na naszej trasie było krakowskie ZOO, w którym mogliśmy zobaczyć prawie 270 gatunków zwierząt. Nam szczególnie podobała się możliwość obejrzenia żyraf, słoni i pingwinów.

              Następnym punktem dnia był Kraków, gdzie pod opieką przewodnika zwiedziliśmy najbardziej urokliwe miejsca drugiej stolicy Polski, między innymi zamek i katedrę na Wawelu, Sukiennice, Rynek, kościół Mariacki.

              Potem czekała nas obiadokolacja i nocleg w Hotelu Studenckim Żaczek.

              Drugi dzień wycieczki obfitował w emocje. Całodniowa wizyta w Energylandii była dla wielu głównym punktem naszego programu. Przede wszystkim chcieliśmy zmierzyć się z Hyperionem, Zadrą oraz stawić czoła innym atrakcjom. Oczywiście daliśmy radę. Po godzinie 18 zmęczeni, ale szczęśliwi opuściliśmy Park, a następnie bezpiecznie wróciliśmy do domu.

              Wycieczka międzyklasowa była świetną okazją do poznania nowych miejsc, spędzenia czasu razem, pokonania swoich lęków. Zapewniła doskonałą formę integracji i wspólnej zabawy z rówieśnikami.

              Ten wyjazd pozostanie nam w pamięci na długie lata.

            • Dzień Dziecka w naszej szkole

            • W dniu 1 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Uczniowie z tej okazji uczestniczyli w zawodach sportowych, w których reprezentanci wszystkich klas mieli okazje sprawdzić się w różnych konkurencjach sprawnościowych. Były biegi, rzuty do celu, przeciąganie liny i inne konkurencje, które wymagały wysokich umiejętności, siły i zaangażowania. Podczas przerw między konkurencjami uczniowie znakomicie bawili się przy muzyce, a także wzmacniali się pizzą, napojami i słodyczami  które ufundowała Rada Rodziców. Pogoda była wspaniała, w gorącym  czerwcowym  słońcu uczniowie bardzo dobrze się bawili i relaksowali, mając przedsmak wakacji, na które z niecierpliwością czekają. Na zakończenie uczestnicy sportowych zmagań otrzymali z rąk Pani Dyrektor gratulacje i pamiątkowe dyplomy. Ale przecież najważniejszy był udział i dobra zabawa w której uczestniczyli. Gratulacje dla wszystkich uczestników sportowych zmagań!

              Janusz Tys

            • Życzenia dla Ósmoklasistów

            • Kochani Ósmoklasiści👩‍🎓🧑‍🎓 - przed Wami bardzo ważne dni egzaminów.✍Trzymamy za Was kciuki,👍 wspieramy całym sercem i życzymy tylko łatwych zadań 😘Będzie dobrze! 💪

            • Wirtualny spacer po stadionie

            • Uczniowie klasy drugiej realizowali cykl tematyczny "Każdy może zostać sportowcem". Prowadzili rozmowy dotyczące różnych dyscyplin sportowych, organizacji igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Poszerzyli swoją wiedzę na temat dbania o kondycję fizyczną i wszyscy zgodnie stwierdzili, że sport to zdrowie. Na podsumowanie zajęć wykorzystane zostały okulary VR zakupione w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Dzięki nim mogli zobaczyć sportowców uprawiających różne dyscypliny, m.in. snowboard, kolarstwo, piłkę nożną i zwiedzić stadion Bayernu Monachium. Sprawiło im to dużą frajdę.

               

              #LaboratoriaPrzyszłości                                                                                  Jadwiga Dusza

            • Fenomenalne zwycięstwo naszej drogiej stuletniej trześniowianki 😊

            • Poznaliśmy wyniki finału VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Gadkę ph. „Gadajcie, jak dawniej we wsi gadano”, w którym wzięła udział Pani Janina Tabisz – stuletnia mieszkanka Trześniowa. Choć nie miała możliwości zaprezentować się osobiście na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a jedynie online, to nie przeszkodziło komisji konkursowej docenić Jej prezentacji gwarowej prestiżowym I miejscem. Okazuje się, że życiowa mądrość, wierność tradycji, pokora i autentyczność zawsze będą w cenie nie tylko wśród językoznawców, ale też społeczności lokalnej i zapewne też krajowej. To dzięki ogromnej liczbie głosów oddanych na Naszą Seniorkę, udało się Jej oprócz nagrody głównej Jury otrzymać również nagrodę publiczności! Po części możemy się więc czuć ojcami/matkami chrzestnymi tego zwycięstwa😊
              W imieniu własnym pragnę złożyć ogromne podziękowanie za tak pozytywny odzew w tej sprawie. Julii Jurasz zaś – prawnuczce Pani Janiny – jestem wdzięczna za współpracę i zachęcenie seniorki rodu do zaangażowania się w ten konkurs.
              Pani Janina udowodniła, że kto nie próbuje, ten nie wie, jak smakuje sukces.

               

                                                                                                                         Małgorzata Knurek

               

            • VI Gminny Turniej Sportowy w „Dwa Ognie”

            • Dnia 10 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Trześniowie, już po raz szósty odbył się Gminny Turniej Sportowy w „Dwa Ognie”. W rozgrywkach wzięły udział drużyny ze wszystkich szkół naszej gminy. Rozegrano 9 meczy. W wyniku losowania zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy. W grupach mecz rozegrał każdy z każdym. W rozgrywkach finałowych drużyny walczyły o miejsca medalowe.

              Mimo dużej dawki wrażeń i ostrej rywalizacji, turniej przebiegł w przyjaznej atmosferze i zgodnie z zasadami gry fair play. Czuwał nad tym sędzia, Janusz Tys – nauczyciel wychowania fizycznego.

              W rezultacie:
              I miejsce zajęła drużyna gospodarzy ( Szkoła Podstawowa w Trześniowie),

              II miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Malinówce,

              III miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej.

              Zwycięskie zespoły zostały nagrodzone pucharami i medalami. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Dodatkową nagrodą w turnieju był puchar i dyplom dla najlepszego strzelca, którym okazał się Tobiasz Wasylewicz ze Szkoły Podstawowej w Trześniowie.

              Głównym celem imprezy nie była jednak klasyfikacja, lecz krzewienie wśród najmłodszych aktywnosci fizycznej, poznanie się rówieśników z różnych szkół i dobra zabawa.

                                                                                    Organizator turnieju:

                                                                                     Dorota Ladzińska i Beata Łotuszka

               

            • Wywiadówka.

            • Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Trześniowie serdecznie zapraszają wszystkich rodziców na wywiadówkę końcoworoczną, która odbędzie się w szkole 11.05.2023 r. (czwartek) według następującego harmonogramu: 

              • 16.30 -  klasy VI i VIII 
              • 17.00 - klasy I, II, III, IV, V i VII
            •   „Witaj, majowa jutrzenko…”

            • W coroczny kalendarz uroczystości odbywających się w naszej szkole wpisana jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć zebranym to ważne wydarzenie z historii Polski, uczniowie klas: I, V i VI pod kierunkiem pań: Beaty Łotuszki, Elżbiety Płonki i Wioletty Prach przygotowali montaż słowno-muzyczno-taneczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

              Młodzi aktorzy bardzo ładnie odegrali swoje role, doskonale oddając atmosferę i istotę tego święta. Występowali w scenkach przybliżających odbiorcom: godło, flagę, miłość do Ojczyzny i uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Całość przeplatana była tańcem i piosenkami m.in. „Witaj, majowa jutrzenko…”, „Flaga Polski”, „Konstytucja 3 Maja” czy „Ojczyzno ma”. Muzycznie wspierał uczniów pan Bogusław Malinowski.

              Nie byłoby tego święta, gdyby nie król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791 roku uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja, a dziś podczas akademii zostali  przypomnieni uczniom. Mimo, że uchwalona konstytucja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

              Po akademii Samorząd Uczniowski podziękował wszystkim uczniom zaangażowanym w tegoroczną zbiórkę na rzecz XXIII edycji „Góry Grosza”. Zebrana kwota to 559,09 zł.

              Najwięcej zebrali uczniowie klasy

               II – 192 zł

              I – 95,92 zł

              IV – 88,67 zł

              Przewodniczącym tych klas wręczono pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

              Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

              Wrzucając monetę na Górę Grosza, pamiętajcie, że przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Bo jeden grosz czyni różnicę.

                                                                                                                                                           Elżbieta Płonka

            • Moje pierwsze lutowanie

            • W poniedziałek na lekcji techniki uczniowie klasy szóstej poznali budowę cyfrowej stacji lutowniczej, zakupionej w ramach projektu - Laboratoria Przyszłości. Urządzenie to łączy funkcję lutownicy grotowej ze stacją typu hot air. W pierwszej części zajęć uczniowie zaznajomili się z instrukcją i zasadami posługiwania się tym urządzeniem, a przede wszystkim zrozumieli na czym polega lutowanie. Dowiedzieli się, że lutownice są niezastąpione przy pracy z elementami elektronicznymi i elektrotechnicznymi, przydatne zarówno majsterkowiczom, jak i profesjonalistom. Po omówieniu zasad bhp związanych z użyciem tego sprzętu uczniowie przystąpili do części praktycznej - lutowania wcześniej przygotowanych materiałów. Pierwsze zadanie polegało na połączeniu przewodami elektrycznymi dzwonka z zasilaniem przez włącznik. Po zlutowaniu przewodów lutownicą grotową dzwonek zadziałał, co świadczyło o dobrym połączeniu układu elektrycznego. W kolejnym zadaniu szóstoklasiści mieli połączyć dwa niezależne od siebie układy oświetleniowe. Uczniowie z niemałymi obawami, ale chętnie przystępowali do zadania i jak się później okazało, udało im się prawidłowo wykonać zadanie - stała się światłość ;)

              Dużo emocji towarzyszyło szóstoklasistom podczas lutowania przewodów,                    a poprawnie przeprowadzone ćwiczenia budziły w nich ogromną radość i zadowolenie.

              #Laboratoria Przyszłości

                                                                                                                       Beata Łotuszka

            • XV Regionalne Mistrzostwa I Pomocy.

            • Już od wielu lat nasi uczniowie biorą udział w Regionalnych Mistrzostwach I Pomocy, które corocznie są organizowane w Zespole Szkół Naftowych w Krośnie. 

              W tegorocznych mistrzostwach, które odbyły się 20 kwietnia, uczestniczyło 19 drużyn, które reprezentowały szkoły z: Beska, Iwli, Frysztaka, Iwonicza-Zdroju, Jaszczwi, Jaślisk, Jedlicza, Korczyny, Lubatowej, Lubatówki, Łęk Dukielskich, Milczy, Rymanowa, Trześniowa oraz krośnieńskich szkół podstawowych nr: 3, 4, 15 i dwie drużyny ze Słowacji.  W tym roku, oprócz części teoretycznej w formie testu wiedzy, drużyny musiały zmierzyć się z udzieleniem pomocy ofiarom wypadku samochodowego, gdzie poszkodowane zostały dwie osoby, w tym kobiety w ciąży oraz bójką pseudokibiców na boisku piłkarskim. Na trzecim ognisku uczestnicy mistrzostw prowadzili z kolei resuscytację krążeniowo-oddechową we wszystkich kategoriach wiekowych (niemowlę, dziecko, dorosły z uwzględnieniem zaleceń w okresie COVID-19). 

              W ostatecznej klasyfikacji drużyna z Trześniowa w składzie: Amelia Płonka, Emilia Piwowar, Emilia Posiadło zajęła VI miejsce, wykazując się dużymi umiejętnościami na wszystkich ogniskach urazowych. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 z  Krosna, drugie SP Korczyna, trzecie SP nr 15 Krosno.

              Po zmaganiach konkursowych wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z pracą i sprzętem służb ratowniczych oraz uczestniczyć w warsztatach i pokazach I pomocy. Była to również okazja do zwiedzania szkoły, rozmów z uczniami i spotkań z naszymi absolwentami, obecnie uczniami Naftówki. 

              Gratulacje dla naszych zawodniczek , które w tym roku nie stanęły jak w ostatnich latach na podium, ale wykazały się dużymi umiejętnościami, opanowaniem i profesjonalizmem w tych trudnych i wymagających zawodach.  

               

              Janusz Tys

               

               

               

               

               

            • Wyobraźni pozazdrościłaby im nawet Ania Shirley … - szóstoklasiści w roli bohaterów powieści L. M. Montgomery

            •         Takie lekcje j. polskiego jak ta, poprowadzona przez uczniów kl. 6, na długo zostaną w pamięci. Szóstoklasiści nie pierwszy raz wyszli z inicjatywą zaangażowania się w proces lekcyjny poprzez wejście w rolę postaci literackich. Tym razem na warsztat aktorski wzięli powieść „Ania z Zielonego Wzgórza”. Ograniczał ich tylko temat przewodni: „Ważny dzień w życiu Ani”. Bez problemu podzielili się na grupy, wybrali liderów, przydzielili sobie role, pomyśleli o kostiumach, charakteryzacji, scenografii, a nawet o próbach😊 po lekcjach! Pełen profesjonalizm i niezwykły wachlarz umiejętności aktorskich zaprezentowali na lekcji w dniu 18. kwietnia br. Żaden z krytyków nie miałby prawa cokolwiek zarzucić takim artystom. Szóstoklasiści uznali, że najważniejszymi wydarzeniami w życiu Ani były: zaprzyjaźnienie się z Dianą Barry, odebranie oczekującej na stacji Ani przez Mateusza i decyzja rodzeństwa Cuthbertów o zaadoptowaniu sieroty.
                          Dziękuję liderom grup: Malwinie Szurlej, Szymonowi Surmaczowi i Kamilowi Majchrowiczowi za wzorowe wywiązanie się z funkcji koordynowania pracą swojego zespołu. Członkom każdej z grup zaś gratuluję wspaniałej pracy, która pozwoliła jeszcze lepiej zrozumieć problematykę lektury.

                                                                                                                                                    Małgorzata Knurek

            • O sukcesie nieznającym granicy wieku i tradycji łączącej pokolenia

            • Niechaj narodowie wżdy postronni znają,
               iż trześniowianie nie gęsi,
              lecz swój język mają
              i nie byle co gadają.

              Z dumą i wielką radością informujemy, że jury VIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA GADKĘ doceniło pracę naszej uczennicy z kl. 8 – Julii Jurasz i jej prababci – Pani Janiny Tabisz, kwalifikując nagranie pt. „Gadajcie, jak dawniej we wsi pracowano” do finału, który odbędzie się 28 kwietnia br. podczas uroczystego podsumowania konkursów Miesiąca Języka Ojczystego.
              Na uwagę zasługuje sędziwy wiek uczestniczki konkursu – Pani Janina we wrześniu ukończy 100 lat! Mimo tego dysponuje szeroką wiedzą na każdy temat. Jest żywym przykładem potwierdzającym słowa Kartezjusza, że „Nie wystarczy mieć sprawnego umysłu, trzeba go jeszcze dobrze używać”. Monolog na temat tego, jak dawniej we wsi pracowano, pozwolił nie tylko Pani Janinie powrócić do lat dzieciństwa i dorosłości.
              Dla jej wnuków i prawnuków oraz każdego ze słuchaczy gadki stał się oryginalną lekcją tradycji i historii, które mimo upływu lat nie tracą na wartości. Okazuje się, że rodzina była, jest i będzie łącznikiem z naszą przeszłością i mostem do naszej przyszłości.
              W kategorii SENIOR z naszą szacowną trześniowianką rywalizować będą jeszcze dwie uczestniczki. Dlatego zwracamy się z prośbą o polubienie zarówno komentarza z nazwiskiem Janina Tabisz:

              https://www.facebook.com/DialektologiaKNJSUJ?comment_id=Y29tbWVudDo1NDI1NzEyMzEzODk2NzdfMjIwMzcxNzI3MjYwMzQ4
              jak również filmu na portalu Youtube:
              https://www.youtube.com/watch?v=49a8PkfIWxo

               Każdy głos oddany do 24. kwietnia się liczy!

                   Zachęcamy do obejrzenia efektu współpracy Julki i jej  prababci i aktywnego włączenia się w akcję – lajki dla Pani Janiny 😊

              Trzymamy kciuki i życzymy zwycięstwa w finale!

                                                                                                                                    Małgorzata Knurek