• Aktualności

            • Dzień Wielkanocny.

            • Tuż przed Świętami Wielkanocnymi Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Dzień Wielkanocny. Jakikolwiek element lub symbol charakterystyczny dla tego święta był mile widziany, a więc zajączki, kurczaki, pisanki, baranki itp. Chętni uczniowie, którzy włączyli się do tej akcji oraz szkolne i klasowe dekoracje wielkanocne, wprowadziły nas w prawdziwie świąteczny klimat. Dzień ten był wspaniałą okazją do radosnego i pełnego optymizmu oczekiwania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

              Samorząd Uczniowski.

            • Językowe zmagania naszych uczniów.

            • Uczniowie naszej szkoły mieli w ostatnim czasie kilka okazji do zaprezentowania swoich umiejętności z j. angielskiego oraz j. niemieckiego.

              Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach językowych organizowanych przez szkołę podstawową w Besku. Uczestnicy z klasy VII oraz VIII wzięli udział w eliminacjach szkolnych wypełniając testy z j. angielskiego oraz j. niemieckiego. Dwoje uczniów (Karolina Borkowska z kl. VII oraz Bartłomiej Wojtuń z klasy VIII) reprezentowali naszą szkołę podczas II etapu konkursu z j. niemieckiego, który odbył się w SP w Besku.

              Wszyscy uczniowie klas VI, VII oraz VIII w ramach projektu z języka angielskiego wykonali pocztówki z Londynu lub z Nowego Jorku, a tym samym wzięli udział w szkolnym konkursie z j. angielskiego pt. „Postcard from London or New York”. Zadaniem uczniów było wykonanie wizytówki powyższych słynnych miast w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a także zredagowanie pozdrowień z tychże miejsc w języku angielskim. Wyróżnione uczennice (Malwina Szurlej z kl. VI, Julia Opalińska, Karolina Borkowska, Maja Gruszka z klasy VII a także Emilia Piwowar z kl. VIII) otrzymały dyplomy i nagrody. Galerię prac zaprezentowano na szkolnym holu.

              Jeszcze jedną okazją, w której również młodsi uczniowie mogli popisać się wiedzą i znajomością z j. angielskiego był ogólnopolski konkurs „Leon” organizowany przez Centrum Rozwoju Edukacji, w którym wzięło udział kilkunastu uczniów z klas IV-VIII. Na wyniki jednak musimy zaczekać kilka tygodni.

              B. Rymarowicz


               

            • Rekolekcje Wielkopostne.

            • Rekolekcje – to w Kościele rzymskokatolickim kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. Zwykle rekolekcje odbywają się w czasie Wielkiego Postu. To definicja słownikowa. A jak kształtuje się pojęcie rekolekcji w moich myślach? Nasze szkolne rekolekcje odbywały się 27 i 28 marca.

              Pierwszego dnia uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli udali się do kościoła parafialnego w Trześniowie, gdzie miało miejsce zawiązanie wspólnoty poprzez modlitwę wspólnotową. Następnie Ks. Rekolekcjonista wygłosił konferencję dla uczniów. Po konferencji odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ksiądz Rekolekcjonista mówił o tym aby uwierzyć w Jezusa, w Jego siłę miłosierdzia i przebaczenia, a będzie to początek przemiany w życiu człowieka. Jezus Chrystus, który sam o sobie powiedział: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem" (J 14,6) został ukrzyżowany bo głosił Prawdę, bo sam był Prawdą. 
              Drugiego dnia naszych duchowych ćwiczeń, Ks. Rekolekcjonista mówił o grzechu. Wiara w to, że Boga nie obchodzą małe grzechy, jest zakłamaniem, podobnie jak myśl, że piekło zarezerwowane jest dla „złych ludzi”. Wszelki grzech oddziela nas od Boga, nawet „drobne niewinne kłamstewko”. Wszyscy zgrzeszyli i nikt nie jest wystarczająco dobry, by dostać się do nieba dzięki własnym staraniom. Na zakończenie została odprawiona Msza Święta, po której uczniowie naszej Szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bziance udali się na wielkopostny spektakl pt. „Sumienie ucznia” przygotowany przez uczniów z kl. 6 i 7. Śpiew przygotowali uczniowie z kl. 1 i 2.

              ks. Radosław Kwolek

            • Giełda szkół ponadpodstawowych w Brzozowie

            • Chcą być mechanikami, informatykami, policjantami... Pomóc w wyborze ścieżki zawodowej ma im giełda szkół. Dzięki środowemu wydarzeniu ósmoklasiści mogli poznać ofertę szkół ponadpodstawowych z Brzozowa. Nasi uczniowie mieli możliwość osobiście przekonać się, na czym polega konkretny zawód, np. murarz, fryzjer, kucharz, geodeta, ekonomista czy ratownik medyczny. Szkoły ponadpodstawowe przedstawiły swoją ofertę edukacyjną i zachęcały do podjęcia właśnie w niej dalszej nauki. Oferta szkół z regionu jest bogata, uczniowie mają więc w czym wybierać...

              M. Kruczek

            • Źródła światła w okularach VR

            • Na lekcji fizyki uczniowie klasy VIII mieli możliwość obserwowania otaczających nas źródeł światła w okularach VR zakupionych przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Na początku młodzi naukowcy zostali otoczeni pięknymi światłami świetlików w technologii 3D. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Zorza Polarna w Islandii, zaćmienie Księżyca jak również Droga Mleczna nad Chile. Na zakończenie wirtualnej wycieczki zobaczyliśmy Tokio z lotu ptaka.
              Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają na kolejne lekcje dotyczące zjawisk fizycznych w różnych częściach świata z zastosowaniem okularów VR.

              #Laboratoria Przyszłości                                                                              

                                                                                                                                                                                  A. Mika

            • Finał zbiórki elektrośmieci😍

            • Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Trześniowa, Bukowa i okolic za udział i pełne zaangażowanie w zbiórkę elektroodpadów prowadzonej przez naszą szkołę w ramach akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Miło nam poinformować, że w ramach akcji udało się zebrać 1742 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dzięki czemu nasza szkoła otrzyma pieniążki, które wzbogacą konto  Rady Rodziców. Cieszymy się niezmiernie, że mieli Państwo w tym swój udział. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji tej Akcji, którą Szkoła Podstawowa w Trześniowie przeprowadzi w przyszłym roku.

              Joanna Kaczor

            • Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej.

            • W dniu wczorajszym 16 marca nasza szkoła była gospodarzem gminnych eliminacji OTWP " Młodzież Zapobiega Pożarom". Do zmagań z tej trudnej dziedziny przystąpiło 20 uczniów z poszczególnych szkół, wyłonionych podczas szkolnych eliminacji. Naszą placówkę reprezentowały uczennice VII klasy - Zuzia Madej i Estera Prugar. Do kolejnego, powiatowego etapu niestety nie udało im się zakwalifikować, ale i tak gratulujemy ogromnej wiedzy i zapału!

              Dzięki uprzejmości strażaków z OSP w Trześniowie wszyscy chętni uczniowie mogli się także zapoznać z wyposażeniem pięknego wozu strażackiego, będącego na stanie tutejszej jednostki. Dzięki temu dla wielu dzieci był to niezapomniany dzień.

              Joanna Kaczor

            • Gminny Konkurs Pięknego Czytania

            • 15 marca 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbył się XI Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować wylosowany fragment z książki Czesława Janczarskiego pt. ,, Bajki Misia Uszatka”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy III – Nikola Rygiel i Zuzanna Prajsnar. Dziewczynki wykazały się wspaniałym opanowaniem umiejętności czytania.

              Jury wyłoniło zwycięzców, wśród których na I miejscu znalazła się nasza uczennica – Zuzia Prajsnar.

              Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki książkowe i dyplomy za udział w konkursie, natomiast zwycięzcy dodatkowe nagrody książkowe i artykuły szkolne.

              Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

                                                                                                                                                              Dorota Ladzińska

               

               

            • Pasowanie na czytelnika

            • Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda... Na ten dzień uczniowie czekali z utęsknieniem. Założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczenie książek dało dzieciom dużo radości i powodów do dumy. W pierwszej części uroczystości pierwszaki otrzymały garść informacji na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami oraz o zasadach zachowania w bibliotece. Następnie uczestniczyli w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek związanych z bajkami. Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, piękną zakładkę oraz pakiet książeczek: "Pierwsze abecadło". Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek", której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. 

              Serdecznie witamy wszystkich pierwszoklasistów w gronie czytelników naszej biblioteki. Życzymy im, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania.

              M. Kruczek  

               

            • Dzień Kobiet w naszej szkole i w Bukowie

            • W dniu 9 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym w humorystyczny sposób przedstawili dzieje tego święta. Nie zabrakło również występów młodych artystów, prezentujących swoje umiejętności wokalne, muzyczne i  taneczne, a także aforyzmy i złote myśli o kobietach.

              Na prośbę Sołtysa wsi Buków i Koła Gospodyń Wiejskich, ten sam program został przedstawiony 11 marca w Domu Ludowym w Bukowie. Większość uczniów występujących w programie mieszka w Bukowie, więc była to dla nich okazja, by móc zaprezentować się przed swoimi bliskimi i znajomymi. Licznie zgromadzona publiczność oraz zaproszeni goście gromkimi brawami nagrodzili występy młodych artystów. Po uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki i podziękowania.

              Program przygotowali nauczyciele: Janusz Tys, Marek Kurcoń, Dorota Ladzińska, Jadwiga Dusza, Bogusław Malinowski.

              J.Tys

            • KONKURS BIBLIJNY: "WIERZĘ W KOŚCIÓŁ JEZUSA CHRYSTUSA"

            • W poniedziałek 6 marca br. odbył się  etap dekanalny Diecezjalnego Konkursu Biblijnego pod hasłem „Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa”.  Nasza szkoła gościła 17 uczniów – przedstawicieli szkół podstawowych z dekanatu Jaćmierz, którzy odważnie zmierzyli się z niełatwym testem konkursowym.  Wśród nich byli przedstawiciele naszej szkoły;  Filip Rygiel i Piotr Piwowar . Do kolejnego – diecezjalnego – etapu konkursu z naszego dekanatu zakwalifikowali się:  Wiktoria Milecka, Matylda Cecuła i Jagoda Toczek.

              Wszystkim uczestnikom  gratulujemy, a najlepszym uczniom – życzymy wytrwałości na niełatwej drodze poznawania Biblii.

              I. Wójcik

            • Uwaga! Zbieramy elektrośmieci!

            •  Drodzy uczniowie i rodzice !!!

              Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

              W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

              Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

              ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

              Termin Akcji: 15-16.03.2023 r. ( 17.03.2023 r. do godz. 8.00)

              Miejsce Akcji: parking wewnętrzny przy SP w Trześniowie.

               

              Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

              Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

              Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

              e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

               

              ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. 

              NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK.

            • Warsztaty pszczelarskie

            • Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Dlaczego powinniśmy o nie dbać? Kim jest pszczelarz? Kto to jest truteń? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskaliśmy podczas warsztatów pszczelarskich zorganizowanych w naszej szkole. Zajęcia były dla uczniów okazją, by na chwilę poczuć klimat prawdziwej pasieki. Dzieci poznały historię bartnictwa i pszczelarstwa, zobaczyły sprzęt pszczelarski oraz własnoręcznie przygotowały świeczki z plastra wosku pszczelego.

            • NASZ PATRON - NASZA INSPIRACJA

            • W dniu 24 lutego cała społeczność szkolna zgromadziła się na obchodach Dnia Patrona naszej szkoły gen. Bronisława Prugara-Ketlinga. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego i wprowadzenia sztandaru szkoły.

              Zgodnie z tegorocznym hasłem postać Patrona stała się naszą inspiracją, wzorem i natchnieniem. Odzwierciedleniem tego były prace plastyczne uczniów w postaci „Lapbooków o Patronie”, pieśni patriotyczne, które zostały wykonane podczas koncertu oraz znajomość życia i losów naszego bohatera zaprezentowane przez uczniów  podczas konkursu wiedzy o Patronie.

              Wszyscy uczestnicy koncertu pieśni patriotycznych oraz konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za wkład i zaangażowanie. 

              Niech cytat z wiersza „ Taki jak my” zaprezentowany podczas uroczystości, będzie dla nas mottem i przypomni wszystkim o naszym patronie: „Idź przez życie tak jak On, to  jak On będziesz wielkim człowiekiem”.