Piątkowe przepołudnie 20. września br. zapisze się w naszej pamięci jako wyjątkowy, bo kulturalno-rozrywkowy sposób rozpoczęcia weekendu. Tego dnia po raz 13. mogliśmy wziąć bezpośredni udział w cyklicznej akcji czytelniczej, której patronuje Prezydent RP – Narodowym Czytaniu. Tym razem zgłębialiśmy treść „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Nauczyciele humaniści zachęcili społeczność szkolną do zaangażowania się w różne formy aktywności towarzyszące tej akcji. Na uczniów czekały różne wyzwania:
- czytelnicze – konkurs o tytuł „Mistrza Dykcji”,
- ortograficzne – konkurs o tytuł „Mistrza Ortografii”,
- artystyczne – konkurs o tytuł „Mistrza Artystycznej Interpretacji”.
Z ochotą podjęło je ponad dwudziestu uczniów z klas 4 - 8.
Na zaproszenie do udziału w akcji równie chętnie odpowiedzieli emerytowani nauczyciele z naszej szkoły - Panie Alina Prorok i Maria Wermińska.
Oj, działo się, działo😊 Nie tylko „Duch rycerza powstał z lodów”. Bohaterowie dramatu dzięki „ożyli” dzięki temu, że w ich role wcieliło się ponad jedenaścioro uczniów. Wybrzmiały m.in. na nowo:
- bajka o Janku opowiedziana Kordianowi przez Grzegorza,
- rozmowa Księcia Konstantego z Kordianem,
- dialog Laury z Kordianem,
- monologi Laury, Cara, Wielkiego Księcia czy w końcu samego Kordiana na szczycie góry Mont – Blanc.
Głośną lekturę fr. dramatu uważnie oceniało Jury w składzie:
A. Prorok, M. Wermińska, E. Płonka, J. Starzak. Zmagania czytelników obserwowali także uczestnicy innych kategorii konkursowych: ortograficznej i artystycznej, oczekując na rozstrzygnięcia dotyczące ich prac.
Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentacji oraz poprawieniu dyktand komisja oceniająca wyłoniła:
- Mistrza Dykcji – Piotra Przybyłę z kl. 7,
- Wicemistrza Dykcji – Bartosza Prugara z kl. 4
- Mistrza Artystycznej Interpretacji –Kacpra Pelczarskiego z kl. 8,
- Wicemistrza Artystycznej Interpretacji – Lenę Filak z kl. 5
- Mistrza Ortografii – Malwinę Szurlej z kl. 8,
- Wicemistrza Ortografii – Wiktora Ziemiańskiego z kl. 8.
O docenienie starań wszystkich uczniów biorących udziałw rywalizacjach konkursowych zatroszczyli się sponsorzy nagród: Rada Rodziców naszej szkoły oraz Gminna Komisji ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Gminie Haczów, za co składamy serdeczne podziękowania.
Wszyscy uczestnicy dodatkowo mogli posmakować wspaniałych wypieków przygotowanych przez przewodniczącą SU naszej szkoły – Ewę Ziemiańską
i sekretarza SU – Judytę Płonkę.
Szkolną akcję przygotował zespół nauczycieli humanistów (P. Anna Wermińska-Smoleń, P. Donata Rozum, P. Małgorzata Knurek) we współpracy z bibliotekarką
– P. Magdaleną Kruczek i P. Dyrektor Joanną Kaczor. Za stronę techniczną imprezy odpowiadali członkowie SU: Kamil Siudyła i Kacper Pelczarski, którzy jak zwykle nie zawiedli organizatorów.
Dziękuję jeszcze raz wszystkim za zaangażowanie się tegoroczną inicjatywę czytelniczą i zapraszam na kolejną – 14., w której poczytamy wybrane utwory Jana Kochanowskiego: pieśni, fraszki i treny.
Szkolny koordynator akcji
– Małgorzata Knurek