• Aktualności

            • Zakończenie roku szkolnego 2021/22.

            • Rok szkolny 2021/2022 zakończony. 24 czerwca w sali gimnastycznej odbyła się uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów. 22 uczniów klasy 8 zakończyło swoje zmagania z nauką na poziomie szkoły podstawowej. We wrześniu rozpoczną naukę w szkołach średnich i życzymy im powodzenia. 
              Młodsi koledzy i koleżanki na pożegnanie przygotowali i przedstawili krótki program artystyczny i obdarowali wszystkich pamiątkami. 
              Najlepsi uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Były również podziękowania dla Rodziców, którzy przez ostatnie pięć lat działali w Radzie Rodziców.

              Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia w nowych szkołach i życiowych sukcesów.

              Marek Kurcoń

            • „Wyjątkowy człowiek jest jak czterolistna koniczyna” – gala rozdania nagród Wójta Gminy Haczów

            • „Nie ma dla gospodarza większej satysfakcji, niż widzieć dom wypełniony zacnymi i przyjaznymi gośćmi” – tymi słowami przywitała Pani Dyrektor wyjątkowych gości, którzy przybyli na uroczystość rozdania nagród Wójta Gminy Haczów do naszej szkoły.
                        Z tej właśnie okazji nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli humanistów zaprezentowali montaż słowno-muzyczny w baśniowej konwencji opierającej się na dyspucie Królowej Szkoły i towarzyszących jej Duchów Opiekuńczych o tym, co można by było ofiarować w prezencie najlepszym uczniom naszej gminy. Przedstawieniu tego, co w życiu każdego młodego człowieka powinno być istotne, towarzyszyły występy wyjątkowych uczniów prezentujących swe talenty: muzyczne, taneczne, sportowe i kulinarne. Królowa szkoły, godząc ostatecznie poróżnione Duchy Opiekuńcze Szkoły, stwierdziła, że każdy podarunek, który noszą w sercu przyda się młodym ludziom w życiu. Dlatego też najlepsi uczniowie z każdej szkoły oraz ich dyrektorzy otrzymali w darze symboliczne serca z nazwą ponadczasowej wartości: sport, ekologia, nauki ścisłe, kultura, dobroć.

              W części właściwej uroczystości Pan Wójt Gminy Haczów – Stanisław Jakiel oraz Pani Dyrektor SAPO wręczyli najlepszym uczniom z każdej szkoły nagrody rzeczowe, a najlepszym klasom – nagrody pieniężne. Najlepszą uczennicą naszej szkoły została Amelia Zubik z kl. VIII, zaś najlepszym zespołem klasowym – wychowankowie P. Anny Wermińskiej-Smoleń z kl. VI.

              Dużą niespodzianką, aczkolwiek bardzo przyjemną, okazało się również docenienie sukcesu naszej finalistki MasterChefa Juniora - Ewy Ziemiańskiej dodatkową nagrodą ufundowaną przez Pana Wójta.

              Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkania zostali ugoszczeni. Na pożegnanie zaś Dyrektorzy szkół oraz Pan Wójt i Pani Kierownik SAPO otrzymali wyhodowane przez P. Dorotę Ladzińską czterolistne koniczyny.

                        „Niezmiernie było miło, tak żal, że się skończyło. Za rok znów w innej szkole, nie w trudzie i w mozole, spotkamy się ponownie, nagrodzić uczniów godnie”.

                        Dziękuję serdecznie całemu zespołowi, z którym mogłam przygotować tę wspaniałą uroczystość, będącą pochwałą nauki: P. Dyrektor – Joannie Kaczor, P. Dorocie Ladzińskiej, P. Annie Wermińskiej-Smoleń, P. Magdalenie Kruczek, P. Joannie Szurlej, P. Bogusławowi Malinowskiemu oraz wszystkim uczniom, którzy
              z pasją i wielkim zaangażowaniem podeszli do zaprezentowania się na szkolnej scenie.

                                                                                                                                                                                                                                                                                          Małgorzata Knurek

               

            • Tajemnica rodzinnego kufra laureatki powiatowego konkursu literackiego – Emilii Piwowar z kl. VII

            • Kończący się rok szkolny przypieczętował kolejny sukces literacki utalentowanej humanistycznie uczennicy naszej szkoły. Zadaniem uczestników konkursu organizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie z Filią w Brzozowie było napisanie tekstu (w dowolnej formie literackiej) dotyczącego przedmiotu, obiektu, miejsca, z którym wiąże się wyjątkowa rodzinna historia i który ma dla rodziny szczególną wartość.

              Tym razem Emilia postanowiła opowiedzieć o historii związanej z niezwykle cenną dla niej samej i jej bliskich pamiątką – obrazem wiszącym w domu rodzinnym jej dziadków. Jej praca pt. „Ciocia jak z obrazka” zyskała największe uznanie jury konkursowego, które przyznało za nią autorce I miejsce.

              Nasza młoda pisarka udowadnia, że twórczych inspiracji warto szukać bliżej niż nam się czasami wydaje.

              Gratuluję Ci Emilko tej nagrody. Nie ustawaj w rozwijaniu swoich pasji😊

                                                                                                                                                           Małgorzata Knurek

            • W krainie miodu i pięknych widoków.

            •   W dniu 13 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Kamiannej i Krynicy.

              Kamianna jest dawną łemkowską wioską, przepięknie położoną w górskiej dolinie . Porastające zbocza górskie jodłowe lasy, kwieciste łąki, duże nasłonecznienie, czyste powietrze, to wszystko sprawia, że w tej miejscowości panują idealne warunki do hodowli pszczół .

              Pierwszą atrakcją wycieczki było właśnie zwiedzanie Kamiannej, gdzie znajduje się Światowe Centrum Apiterapii, oraz  Muzeum Pszczelarstwa.

              Pierwszym punktem zwiedzania była wizyta w dawnej cerkwi łemkowskiej, gdzie przewodnik opowiedział o historii Kamiannej i losach jej mieszkańców. Następnie wszyscy przeszli do skansenu uli, w którym  usłyszeli wiele ciekawostek o pszczołach, przewodnik dokładnie opowiedział o rodzajach pszczół, w jaki sposób powstaje miód, jak można go pozyskać z ula. Wielką atrakcją była możliwość zaglądnięcia do specjalnego pokazowego ula, gdzie za szybą można było podziwiać ciężką pracę pszczół i zobaczyć wewnętrzną konstrukcję ula. Potem wszyscy udali się na degustację przepysznego miodu, każdy mógł do woli delektować się tym wspaniałym efektem pracy pszczół, o której  tak dużo wszyscy się dowiedzieli.  

              Dużym powodzeniem cieszył się miodowy sklepik, gdzie można było zakupić miody,  różne produkty pszczele i pamiątki.

              Następną atrakcją było przejście ponad kilometrową ścieżką w koronach drzew i wejście na  49 metrową wieżę widokową . Już sam wjazd do wejścia na ścieżkę kolejką linową był ekscytujący, a spacer po ścieżce i wieży dostarczył wszystkim niezapomnianych przeżyć. Wspaniałe górskie panoramy roztaczały się dookoła, a słoneczna pogoda i duża przejrzystość powietrza pozwalała na podziwianie dalekich widoków. Niektórzy uczniowie skorzystali  z ekstremalnej zjeżdżalni o długości 60 m. którą można było zjechać z wieży  

              Potem wszyscy udali się na obiad , po którym był jeszcze spacer po słynnym krynickim deptaku, zakup lodów i pamiątek.

              Wspomnienia  z wycieczki, wiadomości o pszczołach, piękne widoki, na długo pozostaną w pamięci wszystkich.

               

               

              Janusz Tys

               

            • Międzyszkolne Konkursy Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego

            • W dniu 8 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego oraz Międzyszkolnym Konkursie Języka Niemieckiego dla uczniów klas VII i VIII organizowanych przez Szkołę Podstawową w Besku w ramach „Dnia Języków Obcych”. Naszą szkołę reprezentowali: Milena Starzak i Bartłomiej Wojtuń – język niemiecki oraz Amelia Zubik i Kacper Kaczor – język angielski.

               

              Uczestnicy musieli wykazać się znajomością słownictwa i struktur gramatycznych na poziomie A2/B1, jak również wiadomościami w dziedzinie historii, geografii, polityki, sportu i kultury krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Konkurs obejmował jednoetapowy test trwający 45 min. Po jego zakończeniu wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami brali udział w występach artystycznych przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Besku.

               

              Akademia przebiegała pod hasłem „Każdy poliglota ma na świat otwarte wrota” i miała na celu zaprezentowanie korzyści płynących z nauki języków obcych. Uwieńczeniem części artystycznej było ogłoszenie wyników konkursów językowych. Nasi uczniowie Amelia Zubik i Kacper Kaczor sięgnęli po podium w Konkursie Języka Angielskiego, zdobywając kolejno drugie i trzecie miejsce. Jako laureaci konkursu poza dyplomami otrzymali nagrody rzeczowe. Ponadto każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek. Na wspomnienie zasługuje również fakt, iż konkurs ten znajduje się w kuratoryjnym wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2021/2022.

               

              Po zakończeniu części artystycznej oraz ogłoszeniu wyników nasi uczniowie wraz z opiekunami panią Magdaleną Kruczek oraz panią Edytą Gefert powrócili do szkoły.

               

               

                                                                                                                                 Edyta Gefert

            • Wycieczka klas I - III

            •     6 czerwca 2022 roku została zorganizowana wycieczka dla uczniów klas I-III. Pierwszym punktem programu była projekcja filmu „Pan Wilk i spółka” w kinie „Helios” w Krośnie. Po obejrzeniu humorystycznego seansu dzieci udały się do wytwórni naturalnych lodów rzemieślniczych Ice Cream Factory w Korczynie. Tam uczestniczyły w warsztatach, które prowadził sam Mistrz Polski Cukierników Mirosław Pelczar. Dzieci dowiedziały się i zobaczyły, jak przebiega proces produkcji lodów. Poznały zabytkowe i współczesne maszyny i urządzenia wykorzystywane do ich wytwarzania. Następnie miały możliwość samodzielnego wykonania i degustacji lodów tajskich. Dodatkową atrakcją warsztatów i zadaniem dzieci było serwowanie ze specjalnego automatu lodów włoskich w postaci zakręconego stożka.   

              Zajęcia były „smaczne” i bardzo podobały się dzieciakom.

                   Na zakończenie i pamiątkę pobytu w Korczynie dzieci zakupiły pyszne czekolady, praliny i inne smakołyki z fabryki czekolady.

              Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wrócili do domu i oczekują kolejnej wycieczki.

               

                                                                                                                                       Beata Łotuszka