Już od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w organizowanych corocznie przez „Naftówkę” Regionalnych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy. Również w innych tego typu zwodach drużyna z Trześniowa zawsze spisuje się znakomicie. Nasze drużyny wygrywały już w zawodach I pomocy w Brzozowie i w Sanoku. Ale do pełni szczęścia i do kompletu zwycięstw brakowało właśnie triumfu w Krośnie. Są to bardzo trudne i wymagające najwyższych umiejętności zawody, w których zawsze uczestniczy duża liczba drużyn ze szkół z naszego regionu, jak również ze Słowacji. Były już miejsca na podium tej imprezy, rok temu naszym ratowniczkom brakło 0.5 punktu do I miejsca, zatem czas najwyższy był już na zwycięstwo i ta wspaniała chwila nadeszła w piątek 22 marca.
W rozegranych tego dnia zawodach udział wzięło 25 drużyn, w tym 4 drużyny ze Słowacji.
Zawodnicy rywalizowali na trzech ogniskach urazowych. Na pierwszym ognisku był to wypadek komunikacyjny (kierowca - ciężarna kobieta po najechaniu na przechodnia straciła przytomność, potrącony pieszy ze złamaniem otwartym kości goleniowej), wypadek na boisku (bójka kibiców z urazami: wbity nóż w ramię, rana szyi oraz padaczka). Na oddzielnym ognisku uczestnicy mistrzostw prowadzili z kolei resuscytację krążeniowo-oddechową we wszystkich kategoriach wiekowych (niemowlę, dziecko, dorosły). Dodatkowo wszyscy uczestnicy musieli wykazać swoje wiadomości teoretyczne w teście wiedzy.
Po zakończonej części konkursowej wszyscy uczestnicy mogli poznać na szkolnym parkingu sprzęt i charakter pracy służ odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jak zawsze była możliwość poznać wyposażenie karetki pogotowia ratunkowego (SPPR Krosno), kilku wozów straży pożarnej (OSP Kobylany, OSP Odrzykoń, OSP Dukla, JRG Krosno), Policji i Straży Miejskiej.
Dla zainteresowanych uczestników prowadzone były też warsztaty z pierwszej pomocy z elementami pomocy kwalifikowanej.
Nasze dziewczęta w perfekcyjny sposób wykonały wszystkie zadania, wzbudzając niejednokrotnie podziw sędziów i z dużą przewagą punktową zdobyły pierwsze miejsca w kilku kategoriach.
Klasyfikacja przedstawiała się następująco;
1. Szkoła Podstawowa w Trześniowie - 183,24 pkt.
Nina Prorok, Julita Pełdiak, Marcelina Przybyła,
opiekun - Janusz Tys
2. Katolicka Szkoła Podstawowa w Krośnie -160,48 pkt.
3. Szkoła Podstawowa w Lubatowej - 146,57 pkt.
4. Szkoła Podstawowa w Besku - 144,99 pkt.
5. Szkoła Podstawowa w Jaśliskach - 137,48 pkt
6. Szkoła Podstawowa w Lubatówce - 136,74 pkt.
7. Szkoła Podstawowa w Klimkówce - 136,07 pkt.
8. Szkoła Podstawowa w Iwoniczy Zdroju - 135,31 pkt.
9. Szkoła Podstawowa w Milczy - 134,24 pkt.
10. Gimnazjum Nr 5 w Krośnie - 134,15 pkt.
Puchary i nagrody rzeczowe za czołowe lokaty ufundowali: Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie za I miejsce dla najlepszego zespołu z naszego regionu oraz ratowników ze Słowacji; Prezes ZR PCK w Krośnie za drugie miejsce zespołowo, Komendant PSP w Krośnie za trzecie miejsce.
Pucharami i upominkami nagrodzono także najlepsze zespoły w ogniskach urazowych:
Szkoła Podstawowa w Trześniowie - ognisko "Boisko sportowe", puchar Dyrektora ZSP 4 w Krośnie,
Katolicka Szkoła Podstawowa w Krośnie - ognisko "Resuscytacja krążeniowo-oddechowa", puchar ufundował Dyrektor SPPR w Krośnie,
Szkoła Podstawowa w Lubatówce - ognisko "Wypadek komunikacyjny", puchar Prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego,
Szkoła Podstawowa w Trześniowie - "Testy”, puchar Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krośnie.
Klasyfikacja indywidualna (pierwsza dziesiątka):
1. Nina Prorok (SP Trześniów) - 20,58 pkt.
2. Marcelina Przybyła (SP Trześniów) - 19,33 pkt.
3. Aleksandra Myśliwiec (SP Moderówka) - 19,08 pkt.
4. Weronika Karamon (Katolicka SP Krosno) - 18,83 pkt.
5. Patrycja Turek (SP Lubatowa) - 18,49 pkt.
6. Maciej Pitrus (SP Królik Polski) - 18,16 pkt.
7. Wiktor Ostrowski (SP 14 Krosno) -17,99 pkt.
7. Kinga Zygar (Katolicka SP Krosno) - 17,99 pkt.
9. Julita Pełdiak (SP Trzesniów) - 17,83 pkt.
10. Weronika Semenowicz (SP Besko) - 17,33 pkt.
Przed naszymi ratowniczkami wkrótce następne zawody w Brzozowie i Sanoku i miejmy nadzieję, że czekają je dalsze sukcesy.
Ale nic samo nie przychodzi. Tak spektakularny sukces był możliwy dzięki wielkiemu uporowi, zaangażowaniu i ciężkiej pracy dziewczyn które przez ostatnie kilka lat poświęcały wiele czasu na ćwiczenia i doskonalenie swoich umiejętności. Biorąc udział w wielu zawodach pierwszej pomocy nabrały doświadczenia i pewności siebie, co też widoczne było podczas działań na ogniskach urazowych i przyniosło tak wspaniałe rezultaty.
Gratulacje i podziękowania dla naszych Mistrzyń!!
Janusz Tys