Za sprawą wyjątkowo artystycznie uzdolnionych piątoklasistów nie tylko uczniowie klasy 5, ale też wybrani nauczyciele oraz pierwszoklasiści mogli przenieść się do tej fantastycznej krainy opisanej w powieści C. S. Lewisa.
Stało się tak podczas podsumowania projektów lekturowych przygotowywanych kilka tygodni przez dwie grupy z tej klasy.
Było na co patrzeć i co podziwiać! Od pomysłu fabularnego (autorskich scenariuszy Nikoli Rygiel i Kai Kołodziejczyk), przez wspaniałą scenografię (np. szafę prowadząca do Narnii - wg projektu Kamila Wilczyńskiego i jego taty, sanie Białej Czarownicy - zaprojektowane i wykonane przez bliskich Leny Filak, maskę Aslana wykonaną przez Blankę Czapor) aż do końcowych efektów współpracy zespołów kierowanych przez Zuzannę Prajsnar i Amelię Surę.
Wszyscy młodzi artyści, bez względu na to, w jaką rolę się wcielali, dostarczyli widzom ogromnej dawki niesamowitych emocji. Oni sami zaś zapewnili sobie niezapomniane wspomnienia, do których z pewnością będą wracać jeszcze nieraz, tak jak ... rodzeństwo Pevensie do Narnii.
Zachęcam do obejrzenia fotorelacji:)
Małgorzata Knurek
Piątoklasiści w ... Narnii 😵
- 21
Wojewódzkie zmagania kaligraficzne 🙂
Za nami etap wojewódzki VIII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. J. Korzeniowskiego "Piórem i Pazurem". Uczennica kl. 5 - Blanka Czapor znów kaligrafowała tekst K. I. Gałczyńskiego. Autor ten zdaje się być niewyczerpanym źródłem aforyzmów: w 1. etapie konkursu - o książkach, a tym razem - o świecie. Dla wdrożonej w tajniki sztuki kaligraficznej dziewczynki nie było to duże wyzwanie, gdyż z pięknym pismem jest za pan brat do dawna. Teraz szlifuje już tylko swój warsztat pisarski.
Etapy tworzenia pracy można zobaczyć na fotrorelacji. Na wyniki konkursu poczekamy do końca kwietnia.
Mam nadzieję, że wysiłek twórczy Blanki tym razem również zostanie doceniony i nasza piątoklasistka będzie miała możliwość zaprezentować swoje zdolności na etapie ogólnopolskim.
Trzymamy kciuki! Powodzenia Blanko:)
Małgorzata Knurek
Szkolne eliminacje Konkursu Pięknego Czytania😃
W dniu dzisiejszym odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Pięknego Czytania. Sześcioro uczniów z klas II-III zmagało się z wybranymi fragmentami książek "Co to znaczy.." G. Kasdepke oraz "Pięciopsiaczki" W. Chotomskiej. Celem konkursu było uwrażliwianie dzieci na piękno języka, rozwijanie twórczych talentów oraz wyłonienie reprezentantów do etapu gminnego.
Z radością zawiadamiamy, że do gminnego etapu Konkursu Pieknego Czytania jury w składzie: p. Małgorzata Knurek i p. Anna Wermińska - Smoleń zakwalifikowało:
- Dianę Hędrzak kl. II
- Emilię Wais kl. III.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów i życzymy powodzenia na kolejnym etapie!
M. Kruczek
Szkolne obchody Dnia Kobiet.🌷
- 17
„Raz do roku jest taki dzień,
który przemija jak piękny sen.
Wszystkie kobiety, panie i matki,
w dniu tym dostają pachnące kwiatki.
W naszej szkole również pamiętaliśmy o płci pięknej. „Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia marzeń”… – te ciepłe słowa skierowali chłopcy do pań i koleżanek, obdarowując je drobnymi prezentami lub kwiatami. Zgodnie z hasłem tegorocznego Dnia Kobiet „z koroną będziesz pod ochroną”, przedstawicielki płci pięknej, które przyszły do szkoły z koroną, diademem lub opaską, uniknęły odpowiedzi ustnej.
Dopełnieniem szkolnych obchodów był „kwiatowy dzień słodkości”, zorganizowany przez klasę V. Wszechobecne kwiaty ozdobiły nasz szkolny hol wywołując iście wiosenny nastrój i zachęcały do skosztowania przeróżnych wypieków i deserów.
Wszystkim kobietom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia samych dobrych chwil na każdy dzień roku!
B. Rymarowicz
Dzień Kobiet w Bukowie💐
- 10
8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet - na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza.
Rokrocznie na zaproszenie Sołtysa Bukowa - Pana Jana Siudyły oraz Koła Gospodyń Wiejskich uczniowie naszej szkoły uświetniają programem artystycznym tę uroczystość. Na scenie nie zabrakło pięknych piosenek, wspaniałych tańców, zabawnych skeczy czy przedstawienia teatralnego. Pan Sołtys oraz Wójt Gminy Haczów - Pan Stanisław Jakiel złożyli wszystkim kobietom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Każda kobieta została również obdarowana pięknym kwiatem. I rozpoczął się czas rozmów oraz wspólnego świętowania...
Razem tworzymy społeczność, która pamięta o najważniejszych wartościach - serdeczności i wdzięczności. Był to czas, który wzruszył wiele osób i przypomniał, jak ważne jest budowanie więzi międzyludzkich.
M. Kruczek
Pożegnanie Zygmunta Prugara-Ketlinga 🖤
Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 3 marca 2025 roku w Warszawie, w wieku 96 lat, zmarł Zygmunt Prugar-Ketling - syn Patrona naszej szkoły generała Bronisława Prugara-Ketlinga.
Pan Zygmunt Prugar-Ketling wielokrotnie zaszczycał naszą szkołę swoją obecnością, uczestnicząc w ważnych uroczystościach i spotkaniach z młodzieżą. 13 września 1997 roku, wraz z bratem Bogusławem, wziął udział w uroczystości nadania naszej szkole imienia generała dywizji Bronisława Prugara-Ketlinga oraz odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Patronowi.
Pan Zygmunt przygotował w naszej szkole wystawę, która przybliżała życie i szlak bojowy generała oraz jego żołnierzy, a także ich działalność na rzecz oświaty i budowy dróg i mostów podczas internowania w Szwajcarii.
Towarzyszył naszym uczniom podczas wycieczki do Warszawy, gdzie wspólnie odwiedzili Cmentarz Powązkowski, składając kwiaty i zapalając znicze na grobie Patrona. W 2008 roku przyjął zaproszenie na uroczyste otwarcie hali sportowej.
W rozmowach z uczniami Pan Zygmunt zawsze wspominał ojca jako człowieka o niezłomnym charakterze, oddanego służbie Ojczyźnie i rodzinie.
Zapamiętamy Go jako człowieka o niezwykłej serdeczności i życzliwości, który na zawsze zapisał się w historii Szkoły Podstawowej im. gen. Bronisława Prugara-Ketlinga w Trześniowie.
Źródło fotografii: Tygodnik Sanocki
DJO 2025🤩
- 4
Za nami pełna pozytywnych emocji grywalizacja najstarszych uczniów z kl. 7 i 8 w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2025.
Tak jak w minionym roku skorzystaliśmy z oferty zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i stanęliśmy w szranki z zabawami językowymi "Potyczki z polszczyzną" przygotowanymi na znanym i lubianym przez uczniów Kahoocie. Proponowane zadania odnosiły się do różnych elementów systemu języka, zasobu wiadomości historycznoliterackich, wymagały też kreatywnego myślenia i ... poczucia humoru. Po części grywalizacyjnej przyszedł czas na sprawdzenie znajomości młodzieżowych słów roku. W tym zakresie również nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze.
Choć oba zespoły szły ramię w ramię, lepszą okazała się grupa NIEPARZYSTYCH w składzie: Judyta Płonka, Lena Jurasz, Maja Tabisz i Kamil Siudyła. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna PARZYSTYCH, którą tworzyli: Malwina Szurlej, Ewa Ziemiańska, Julia Kołodziejczyk i Kamil Majchrowicz.
Ogromne brawa dla wszystkich uczestników i szacunek za to, że wykazują troskę o piękno i poprawność polszczyzny.
Organizatorzy: M. Knurek i A. Wermińska-Smoleń
Poznajemy Żelazową Wolę miasto Fryderyka Chopina 🎶🎹
- 1
Z niezawodnym pogromcą nudy Teatrem Cieni podopieczni poznali ciekawostki o życiu Fryderyka Chopina podczas oglądania filmu „Młodość Chopina. Co Chopin robił, gdy dorastał?”.
W czasie oglądania filmu mieli okazję dowiedzieć się czym jest właściwie ten teatr cieni.
Zdaniem znanego pedagoga Friedricha Wilhelma Fröbela: „Żeby ożywić postacie, wystarczy tylko kawałek białego płótna lub wolna ściana oraz mała lampka. Teatrzyk cieni to doskonały sposób na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka, a także stymulowanie aktywności poznawczej wśród najmłodszych oraz integrowanie siły: głowy, rąk i serca”.
Uczniowie okazali się być wspaniałymi scenarzystami oraz twórcami rekwizytów. Historie były pełne przyjaźni, wspólnego rozwiązywania trudności oraz świetnej zabawy w „Świetlicowym Teatrze Cieni”.
Na zakończenie wysłuchali koncertu Chopinowskiego.
K. Kołodziejczyk
Ogłoszenie SU📢
Konkursowy marzec🤩
W marcu jak w garncu - mówi przysłowie.
A w naszej szkole jak w marcowej pogodzie - rozmaitości, tyle że konkursowe :)
W ramach obchodów Miesiąca Języka Polskiego kolejny raz chętni uczniowie z najstarszych klas wezmą udział w grywalizacyjnej zabawie językowej - "Potyczki z polszczyzną". Inni zaś wykaligrafują swój autoportret, biorąc udział w X ogólnopolskim konkursie "Z kaligrafią na co dzień".
Być może znajdą się też tacy, którzy wybiorą którąś z propozycji Uniwersytetu Jagiellońskiego? (szczegóły na plakatach).
Będzie się działo! Zachęcamy do śledzenia naszej strony i FB szkoły. Na bieżąco będziemy informować o przebiegu ww. działań.
Obchody Dnia Kobiet w Trześniowie💐🌹🌷
- 24
1 marca 2025 r. w sali Domu Ludowego odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Kobiet, zorganizowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Trześniowie oraz sołtysa wsi Trześniów, pana Macieja Wojtunia. Było to wydarzenie pełne radości, serdeczności i wzruszeń, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Oprawę artystyczną zapewnili nasi utalentowani uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli, prezentując piękne występy, które dostarczyły wszystkim wiele uśmiechu. O pyszne przekąski zadbało Koło Gospodyń Wiejskich, serwując domowe specjały, które umiliły to wyjątkowe spotkanie.
W miłej i serdecznej atmosferze wszystkie Panie zostały obdarowane serdecznymi życzeniami oraz pięknymi kwiatami. Dodatkową niespodzianką były upominki, które sprawiły, że ten dzień stał się jeszcze bardziej wyjątkowy.
Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i spełnienia marzeń! Mamy nadzieję, że ta piękna inicjatywa stanie się tradycją i na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń naszej miejscowości.
Joanna Kaczor
Sukces kaligraficzny piątoklasistki😊
Kunszt pięknego pisania naszej uczennicy z kl. 5 – Blanki Czapor został doceniony!
Dziewczynka, jako jedna z 4005 uczestników, została zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego VIII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego „Piórem i Pazurem”.
Tym razem jej zadaniem będzie piękne przepisanie tekstu: „Świat jest to duża smaczna ryba, ale ludzie to ości” Konstanty Ildefons Gałczyński.
Warto się starać, bo smak sukcesu jest niezapomniany.
Nadal trzymajmy kciuki za Blankę, by trafiła do ścisłego finału etapu ogólnopolskiego.
Małgorzata Knurek
🌟 Wielki sukces Małych Tancerek 🌟
Z ogromną radością informujemy, że 27 lutego 2025 roku podczas XIX Konkursu Tańca „FOKA DANCE”, organizowanego w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, nasze uczennice zajęły pierwsze miejsce w kategorii grupy taneczne! Ośmioosobowa grupa w składzie: Emilia Wais, Oliwia Tabisz, Marcelina Najdecka, Blanka Madej, Maja Pelc, Antonina Rymar, Marysia Ziemiańska (z klasy 3) oraz Diana Hędrzak (z klasy 2) swoim występem zachwyciła nie tylko jury, ale także publiczność, która nie szczędziła braw i gratulacji. Dziewczynki zaprezentowały energiczny i widowiskowy układ taneczny, który wyróżniał się doskonałą techniką wykonania, kreatywnością i zaangażowaniem.
Grupa trenowała pod czujnym okiem wychowawczyni klasy 3.
Dzieci przepełniała radość i duma z osiągniętego sukcesu, a otrzymane dyplomy i złote medale będą pamiątką na całe życie.
Serdecznie gratulujemy! 🎉💃🕺
Beata Łotuszka
Wspaniałych Ferii Zimowych😍
Walentynki z Patronem Szkoły i absolwentami🥰
- 52
W piątek 14 lutego, w ostatnim dniu nauki przed feriami, mieliśmy wiele wrażeń. Obchodziliśmy Dzień Patrona Naszej szkoły – B. Prugara-Ketlinga, wraz z naszymi absolwentami. Nie zapomnieliśmy również, że wszyscy czekają z niecierpliwością na kartki i pozdrowienia z okazji Walentynek.
Cała społeczność szkolna zgromadziła się na uroczystej akademii aby oddać hołd człowiekowi, którego imię nosi nasza szkoła. Po odśpiewaniu hymnu i przemówieniu Pani Dyrektor zorganizowano „Awanturę o Bronisława”, w której cztery drużyny z klasy V, VI, VII oraz VIII walczyły o tytuł MISTRZÓW. W tym konkursie wiedzy o patronie zwyciężyła drużyna z klasy VI, zdobywając I miejsce.
Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pt. „Znaczek pocztowy” oraz konkurs literacki pt. „Wiersz o patronie”
W konkursie :
Plastycznym w kategorii klas IV-VIII
Zwyciężyła: Nikola Rygiel
Drugie miejsce zajęła: Aleksandra Gruszka oraz Kaja Kołodziejczyk
Trzecie miejsce zajęli: Dominik Jarosz oraz Natalia Surmacz
Za udział nagrodzono: Szymona Rampalskiego, Agatę Rymar oraz Lenę Jurasz
Plastycznym w kategorii klas I-III
Wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienie: z kl. I – Igor Hędrzak, Malwina Kielar, Piotr Szczęsny, Laura Prugar, Julia Stach, Szymon Bąk; z klasy II – Diana Hędrzak, Jakub Kaczor, Antoni Adamczak, Nikodem Bania; z klasy III – Marcelina Najdecka, Maja Pelc, Antonina Rymar.
Literackim pt. „Wiersz o patronie"
Zwyciężyła: Alicja Kołodziejczyk
Drugie miejsce zajęła: Agata Rymar
Trzecie miejsce zajęli: Piotr Przybyła i Blanka Czapor
Za udział nagrodzono: Lenę Panaś, Szymona Rampalskiego oraz Dominika Jarosza.
Nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach zakupiono dzięki wsparciu: Gminnej Komisji ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Gminie Haczów i Rady Rodziców naszej szkoły, za co składamy serdeczne podziękowanie.
Po akademii, uczniowie klasy VIII mogli się wiele dowiedzieć o szkołach, które wybrali ich starsi koledzy i koleżanki. Zaproszeni goście opowiadali o wybranych szkołach i kierunkach. Podczas spotkania absolwenci promowali swoje szkoły, przedstawili ósmoklasistom wiele cennych informacji dotyczących rekrutacji i wymagań wobec przyszłych uczniów. Ożywiły się wspomnienia, posypały się anegdoty i opowieści ze szkolnych lat. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze. Dziękujemy absolwentom za przybycie i zapraszamy za rok nowych absolwentów.
SU pamiętał również o WALENTYNKACH, więc wszyscy chętni uczniowie mogli przygotować kartki dla swoich „wybrańców”. Członkowie SU dostarczyli WALENTYNKI do adresatów.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji dzisiejszych uroczystości.
B. Rymarowicz
Z wirtualnymi odwiedzinami w Rzeszowskim Muzeum Dobranocek - co możemy tam zobaczyć?
Wychowankowie świetlicy w ramach kolejnego zadania z projektu edukacyjnego „Aktywna świetlica” wybrali się na interaktywną wycieczkę do Rzeszowskiego Muzeum Dobranocek, podczas zwiedzania można było obejrzeć wieczorynki z czasów PRL-u.
W wielu miejscach rozlokowane były rzeźby najpopularniejszych bajkowych postaci: Reksia, Misia Colargola, Koziołka Matołka, Misia Uszatka czy Małego Pingwina Pik-Poka. Na ekspozycji nie zabrakło również „Bolka i Lolka”.
Przechodząc przez kolejne pomieszczenia można było zobaczyć przedmioty związane z produkcjami zagranicznymi takimi jak: „Krecik”, „Wilk i Zając”, „Smerfy”, „Pszczółka Maja” czy „Muminki”.
Na koniec podopieczni wykonali rysunki i figurki z plasteliny wybranych przez siebie postaci.
Udział w tym zadaniu umilił dzieciom czas spędzony na świetlicy szkolnej podczas oglądania fragmentów dobranocek oraz zachęcił do odkrywania nowych rzeczy.
K. Kołodziejczyk
Pasowanie na czytelnika📚
- 15
Dziś uczniowie klasy 1 odwiedzili naszą bibliotekę szkolną, gdzie oficjalnie zostali pasowani na czytelników!
Podczas spotkania dzieci miały okazję zapoznać sie z księgozbiorem oraz zasadami korzystania z biblioteki. Dowiedziały się, jak dbać o wypożyczone pozycje. Poznały również korzyści płynące z regularnego czytania. I nareszcie wyczekiwane ślubowanie i pasowanie :) Nie zabrakło też wspólnego czytania fragmentów baśni, bajek, które przeniosły pierwszaków do magicznego świata książek.
Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz wyjątkowy upominek - książkę "Wnuczka antykwariusza" Justyny Bednarek, przekazaną w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek".
Witamy pierwszoklasistów w gronie czytelników i życzymy im wielu wspaniałych przygód z książkami!
Czytajmy i rozwijajmy wyobraźnię!
M. Kruczek
Dyskoteka karnawałowa🎭
- 25
7 lutego odbyła się w naszej szkole Dyskoteka Karnawałowa. Dobra muzyka, super zabawa i ... świetny humor towarzyszyły nam tegoż popołudnia.
Karnawał to niewątpliwie czas zabawy i radości, dlatego po pracy w I semestrze nauki uczniowie jak najbardziej zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci dyskoteki karnawałowej. Sala gimnastyczna stała się salą balową, udekorowaną balonami i karnawałowymi maskami. W przygotowaniu dekoracji uczestniczyli uczniowie z SU. Zadbali oni także o oprawę muzyczną, słodkości i różne zabawy dla uczestników.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy za mile spędzony czas. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji:)
Wyjazd na łyżwy do Sanoka😍
10 lutego 2025 r. został zorganizowany dla uczniów wyjazd na lodowisko do Sanoka. Głównym celem wyjazdu, oprócz nabycia czy doskonalenia umiejętności jazdy na łyżwach, było rozwijanie indywidualnych zamiłowań, jak również pokonywanie własnych słabości i lęków. Pobyt na lodowisku był niewątpliwie atrakcją dla wszystkich jeżdżących.
Część uczniów miała okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami jazdy na łyżwach, inni natomiast stawiali dopiero pierwsze kroki na lodzie. Jazda na łyżwach okazała się dla naszych podopiecznych nie tylko świetnym sposobem na kształtowanie swojej sprawności fizycznej, charakteru czy ambicji, ale również sprzyjała integracji młodzieży. Wszyscy wrócili pełni pozytywnych emocji.
Donata Rozum
Rekrutacja 2025/2026😍
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie