• Aktualności

            • Dziecię nam się narodziło...

            • „Dziecię nam się narodziło! – taka radosna myśl towarzyszyła uczniom naszej szkoły, którzy w niedzielne popołudnie 18 grudnia 2022 r. dla mieszkańców Trześniowa i okolicznych wiosek zaprezentowali Jasełka bożonarodzeniowe.

              Licznie przybyli goście (szczególnie rodziny młodych artystów)  mogli zatrzymać się nad prawdami związanymi z tajemnicą Wcielenia Syna Bożego – zarówno w kontekście historycznym, jak i w odniesieniu do współczesności. Tradycyjne treści Jasełek zostały bowiem połączone z elementami współczesnymi. Radosne i gromkie śpiewy kolęd oraz pełen uwielbienia taniec stanowiły dopełnienie przekazywanych treści. A wszystko to działo się w przepięknej scenografii, którą przygotowały: p. Dorota Ladzińska i p. Jadwiga Dusza.

              Na uwagę i pochwałę zasługuje fakt, iż w przygotowanie widowiska zaangażowani byli uczniowie z wszystkich klas naszej szkoły, których w rozwijaniu trudnej sztuki artystycznej prowadzili katecheci: ks. Radosław Kwolek i p. Iwona Wójcik, przy współpracy z p. Magdaleną Kruczek i p. Beatą Łotuszką.

              Niewątpliwie przygotowane Jasełka stanowiły doskonałe wprowadzenie w klimat Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej polskiej tradycji zawsze połączone są z ciepłem domu rodzinnego – o czym przypomniała na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Joanna Kaczor.

              Iwona Wójcik

            • ZAPROSZENIE.

            • Społeczność Szkoły Podstawowej w Trześniowie serdecznie zaprasza mieszkańców Trześniowa, Bukowa i okolicy na  szkolne Jasełka, które odbędą się 18 grudnia 2022 r. o godzinie 14.00 w budynku szkoły.

              Dodatkowo przy tej okazji będzie można zakupić ozdoby świąteczne lub wylicytować własnoręcznie wykonane przez uczniów szopki lub obrazy o tematyce zimowej.

              SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

            • Okulary VR, czyli wirtualny świat na lekcji.

            • W ramach rządowego programu "Laboratoria przyszłości" nasza szkoła zakupiła 12 szt. okularów VR wraz z dostępem do platformy edukacyjnej. Zaprojektowane one zostały, aby w pełni zaangażować uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie. Tym razem wykorzystane były podczas lekcji przyrody w klasie 4. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć trójwymiarowy model serca, czy podróżować w głąb ludzkiej żyły, gdzie zdawać by się mogło, że krwinki są na wyciągnięcie ręki. To wszystko miało na celu przenieść uczniów w zupełnie inny wymiar. Wszystkie treści wyświetlane w okularach przekazywane były z komputera nauczyciela, dzięki czemu to nauczyciel sprawował pełną kontrolę nad realizowanym zadaniem. Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają na następne. 

              M. Kruczek

            • Dzień Języków Obcych w "Szczepaniku"

            • W dniu dzisiejszym odbyła się 7. edycja imprezy: "Dzień Języków Obcych" zorganizowana przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im Jana Szczepanika w Krośnie. Nasi uczniowie z klasy 8 z wielką chęcią i radością odpowiedzieli na zaproszenie w w/w przedsięwzięciu. Jej celem było zmotywowanie młodzieży do nauki języków obcych i promocja szkoły wśród uczniów szkół podstawowych. 

              Podzieleni na grupy nasi uczniowie wzięli udział w 3 różnych zajęciach. W 23 salach odbywały się konkursy, zabawy i prezentacje w j. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i łacińskim prowadzone przez nauczycieli "Szczepanika". Uczniowie mieli również okazję wysłuchać zagranicznych studentów, którzy w ramach programu Erasmus studiują w KPU w Krośnie. Imprezę zakończył pokaz grupy rekonstrukcyjnej oraz koncert piosenek obcojęzycznych. Wyjazd do "Szczepanika" był również okazją do spotkania i zintegrowania się z kolegami z różnych szkół z naszej okolicy. Mikołajowa oprawa towarzysząca temu spotkaniu wprowadziła nas już w świąteczny klimat. Bardzo dziękujemy za życzliwe przyjęcie.

              M.Kruczek

            • Mikołajkowe Debiuty

            • 1 grudnia 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie odbyły się eliminacje Mikołajkowych Debiutów. Na przegląd zgłosiło się 30 dzieci z całej gminy. Z naszej szkoły udział wzięły: Emilia Wais - uczennica kl. I, Aleksandra Gruszka - uczennica kl. II, Kamila Stach i Kaja Kołodziejczyk - uczennice kl. III. Wszystkie dziewczynki bardzo ładnie zaprezentowały przygotowane utwory. Niestety, nie zakwalifikowały się do finału. Za udział otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

                                                                                                                                      D. Ladzińska

            • Akcja „Polakom na Ukrainie”

            • Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz okres zimowy stanowić będą ciężką próbę dla całej Ukrainy, ale także poważne wyzwanie dla Polaków zamieszkujących tereny, przede wszystkim wschodniej Ukrainy. Trwająca od wielu miesięcy wojna drastycznie wpłynęła na poziom życia obywateli Ukrainy, wśród których żyją dziesiątki tysięcy naszych rodaków, a ich sytuacja materialna z roku na rok ulega pogorszeniu.

              Od wielu lat w okresie przedświątecznym pomoc Polakom na Ukrainie organizuje Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Przemyślu. W akcje angażuje się wiele podmiotów i ludzi dobrej woli z całego Podkarpacia. Dziś – w szczególnie ciężkim momencie – chcielibyśmy zwrócić uwagę na potrzeby naszych rodaków i zorganizować wsparcie, które pozwoli na przetrwanie ciężkiego okresu i godne uczczenie Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem przy wsparciu Grupy Kapitałowej „Specjał” organizujemy zbiórkę produktów spożywczych, które trafią do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości.

              Szkoła Podstawowa w Trześniowie także włącza się do akcji „Polakom na Ukrainie”. Przekażemy zebrane podczas wcześniejszej zbiórki artykuły spożywcze, higieniczne i odzież. Jednocześnie zapraszamy chętnych mieszkańców Trześniowa i okolicy do przynoszenia szczególnie potrzebnych artykułów (lista poniżej) do budynku szkoły w dniach  od 1 do 12 grudnia br. Aby pomoc przybrała najbardziej efektywny charakter, prosimy o przekazywanie produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrane artykuły przekażemy naszym rodakom w tygodniu poprzedzającym okres Świąt Bożego Narodzenia.

              Potrzebne artykuły: makaron, kasza (różne rodzaje), cukier konserwy, rybne /puszki mięsne/, pasztety, puszki (kukurydza, groszek itp..), herbata duże opakowanie, kawa sypana/ kawa rozpuszczalna, mleko UHT w kartonie, mleko w proszku, pakowane wędliny (kabanosy), kakao, orzechy / bakalie, mąka, olej, słodycze (czekolada), mydło w kostce, mały proszek do prania, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon,  świece.

              Joanna Kaczor

            • Szkolna dyskoteka andrzejkowa

            • Andrzejki to idealna chwila do wróżb i zabaw tuż przed nadchodzącym adwentem.

              Z tej okazji  w naszej  szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Jak tradycja nakazuje na imprezie andrzejkowej nie obyło się bez wróżb, zabaw oraz muzyki przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Nie zabrakło ciasteczek z wróżbą i innych słodkości, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich uczniów.

              Dużą popularnością cieszyła się kilkukrotnie zatańczona Belgijka oraz konkurs na najładniejsze przebranie andrzejkowe.

              Ogromnie dziękujemy wszystkim osobom włączonym w organizację Andrzejek, jak również opiekunom dbającym o bezpieczeństwo uczniów podczas zabawy.

              Mamy nadzieję, że Andrzejki i andrzejkowe wróżby były dla wszystkich bardzo udane.

               

              Beata Rymarowicz wraz z Samorządem Uczniowskim

            • Dzień życzliwości w naszej szkole

            • „Uprzejmość jest cennym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi”

              Niestety nie wszyscy o tym pamiętają na co dzień, a szkoda, bo życie wśród życzliwych i przyjaznych ludzi jest piękniejsze i weselsze. Jak ważna jest wzajemna serdeczność i uprzejmość, przypomnieli  uczniowie naszej szkoły przy okazji Światowego Dnia Życzliwości, który obchodzony jest 21 listopada. Jego celem jest promocja życzliwości, zachęcanie do czynienia dobra, wzbudzanie w ludziach pozytywnych emocji.

              Z tej okazji na szkolnym holu pojawiły się dekoracje związane z tym dniem. Główną ozdobą okazało się „szkolne drzewo życzliwości”, którego wykonawcami byli wszyscy uczniowie naszej szkoły, albowiem każdy z nich wykonał kolorową papierową dłoń, na której umieścił miłe słowa skierowane do swoich koleżanek i kolegów. Wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawcami bardzo aktywnie uczestniczyły w tym zadaniu. Dużą atrakcją okazała się piękna, żółta „ramka życzliwości”, za którą dziękujemy klasie I wraz z wychowawczynią.

              Dla wyróżnienia tego dnia chętni uczniowie i nauczyciele byli ubrani na żółto, ponieważ to kolor optymizmu i radości. Dodatkowo Samorząd Uczniowski przygotował „kufer życzliwości”, z którego wszyscy uczniowie mogli wylosować miłe słowa i pozdrowienia, które przecież nic nie kosztują, a czasem mogą czynić cuda i dodać skrzydeł.

              Wszystkim nam pozostaje mieć nadzieję, że miłe i życzliwe słowa zostaną z nami nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą wypuścimy w świat, wróci do nas ze zdwojoną mocą.

              Beata Rymarowicz

            • Zapraszamy Rodziców na spotkanie.

            • Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Trześniowie serdecznie zapraszają wszystkich rodziców na wywiadówkę, która odbędzie się w szkole 28.11.2022 r. (poniedziałek) o godz. 17.00

            • Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka😀

            • Nasza szkoła bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

              Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.

              Nasza szkoła podjęła także działania, które mają na celu uświadomienie uczniom, jak ważny jest ten dzień. Wszyscy mogli przyjść do szkoły ubrani na niebiesko. Samorząd uczniowski i chętni uczniowie zadbali o niebieskie balony, dzięki którym kolor niebieski był wszechobecny. Dodatkową atrakcją tego dnia był marsz uczniów i nauczycieli z niebieskimi balonami. Wszystko to w celu podkreślenia wartości tego dnia. 

              Cały tydzień odbywają się w każdej klasie zajęcia z wychowawcą dotyczące respektowania praw dziecka. Korytarze szkolne oraz hol zawierają dekoracje i gazetki tematyczne informujące o tym wyjątkowym dniu. 

              Beata Rymarowicz

               

            • "Szkoła do hymnu 2022"

            • W poniedziałkowe przedpołudnie społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystym apelu z okazji rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach akcji „Szkoła do hymnu” wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”, oddając tym samym szacunek symbolom narodowym oraz wszystkim Polakom, którzy walczyli za wolność naszego kraju. Korzystając z okazji, Pani dyrektor podziękowała wszystkim uczniom - aktorom, którzy w miniony piątek tak pięknie zaprezentowali się na gminnych obchodach Święta Niepodległości. Słowa uznania skierowała również do nauczycieli, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali uczniów do występu oraz rodziców, którzy postarali się o piękne stroje.

              Ogromną radość sprawiła nam dzisiaj uczennica klasy piątej – Ala Kołodziejczyk, która w ramach obchodów Święta Niepodległości wzięła udział w 24 - godzinnej sztafecie pływackiej, zorganizowanej na brzozowskim basenie, za co otrzymała piękny medal oraz pamiątkowy dyplom. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

            • Wyjątkowi artyści z naszej szkoły w hołdzie dla Niepodległej - gminne obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości

            • W bieżącym roku naszej szkole przypadł zaszczytny obowiązek upamiętnienia rocznicy Odzyskania Niepodległości poprzez przygotowanie okolicznościowego montażu słowno-muzycznego dla społeczności gminy Haczów i zaprezentowania go w haczowskim GOKiW.

                        Pomysł na scenariusz osadzony w konwencji sali sądowej, na której podczas dwóch rozpraw rozpatrywano sprawę Polski, zrodził się z obserwacji uczniów i ich zaangażowania w lekcje, podczas których wchodzili w różne role i pokazywali swoje umiejętności teatralne, a także argumentacyjne. Nie bez znaczenia był też fakt, że chcieliśmy wprowadzić powiew świeżości do utartych już nieco schematów akademii niepodległościowych.

              Połączenie sił międzypokoleniowych:

               - uczniów klas od II do VIII,

              - nauczycieli zespołu humanistycznego (M. Knurek, A. Wermińskiej-Smoleń, M. Kruczek, B. Malinowskiego)

              - nauczycieli zespołu edukacji wczesnoszkolnej (D. Ladzińskiej i J. Duszy),

              - rodziców

              dało wyjątkowy efekt widowiska, które pozwoliło przypomnieć sobie najważniejsze fakty związane wpierw
              z okolicznościami utraty niepodległości, a następnie z odzyskaniem suwerenności. Przy okazji mogliśmy pochwalić się szerokim wachlarzem talentów naszych uczniów: wokalnych, aktorskich, instrumentalnych, tanecznych, recytatorskich, a nawet … budowlanych😊

              Jest nam niezmiernie miło, że trafiliśmy do serc licznie zgromadzonej widowni, która kilkukrotnie aplauzem wyrażała swoje uznanie.

              Pamiętajmy, że „WOLNOŚĆ JEST NAM DANA, ALE I ZADANA”.


                                                                                                                                                            Małgorzata Knurek

            • Dyktando na Święto Niepodległości 2022

            • Uprzejmie informujemy, że w dniach 11-13.11.2022 r. odbędzie się charytatywne dyktando (w 100% przez internet) z okazji Święta Niepodległości.  Jest to cykliczne wydarzenie organizowane przez serwis www.dyktanda.pl. W tym roku przeprowadzona zostanie już trzecia edycja. Co roku dyktando przyciąga tysiące uczestników, którzy niosą pomoc, a jednocześnie zażarcie rywalizują o jak najlepszy wynik. Może w nim wziąć udział każdy - dorośli, młodzież i dzieci. 

              Środki zgromadzone podczas tego wydarzenia zostaną przekazane Fundacji Zarys, która przeznaczy je na pomoc medyczną wysyłaną do Ukrainy. Do tej pory fundacja wyekspediowała już osiem tirów z towarem o łącznej wartości 2,6 mln zł. W ramach Dyktanda na Święto Niepodległości zbieramy środki na kolejnego tira.

              Aby wziąć udział w dyktandzie wystarczy zarejestrować lub zalogować się na portalu Dyktanda.pl oraz kliknąć WEŹ UDZIAŁ na poniższej stronie:

              https://www.dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2022?audio=1

              Organizatorem wydarzenia jest serwis edukacyjny www.dyktanda.pl, natomiast treść dyktanda przygotowana została tradycyjnie, specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął kanał Historia Realna. Serdecznie zapraszamy do wsparcia akcji poprzez udział w dyktandzie!

            • Laboratoria przyszłości.

            • „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Uczniowie Szkoły Podstawowej w Trześniowie już od września na  lekcjach informatyki uczą się projektowania 3D, a swoje prace drukują na drukarce 3D. W kolejnych tygodniach czeka nas przygoda z wirtualną rzeczywistością w wirtualnym laboratorium Class VR.

              www.gov.pl/web/laboratoria
              www.facebook.com/LaboratoriaPrzyszlosci 

            • Nowy sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości

            • Od września w naszej szkole wykorzystujemy nowy sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Największą popularnością cieszy się aparat fotograficzny Canon. Dzięki niemu mamy piękne zdjęcia dokumentujące uroczystości szkolne: rozpoczęcie roku szkolnego, Narodowe Czytanie 2022, Dzień Edukacji Narodowej, a także wydarzenia klasowe, konkursy oraz wycieczki. Wszystkie relacje z uroczystości można obejrzeć na szkolnej stronie internetowej lub szkolnym fb.

              Wykorzystując zasoby pracowni #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci– uczniowie kl. VII przygotowali fotorelację z przebiegu akcji MEiN "Szkoła Pamięta", która miała miejsce pod koniec października 2022 r.

              @ Laboratoria Przyszłości

            • ZAPROSZENIE

            • Społeczność Szkoły Podstawowej w Trześniowie serdecznie zaprasza mieszkańców Trześniowa, Bukowa i okolicy do udziału w gminnych uroczystościach obchodów 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbędą się w Haczowie dnia 11 listopada 2022 r.

              W programie uroczystości:

              - o godz. 9.00 - Msza Św. w Kościele Parafialnym w Haczowie

              - o godz. 10.15 - Złożenie kwiatów pod Pomnikami

              - o godz. 11.00 - uroczysta akademia w GOKiW, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Trześniowie.

              SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

            • "Mój różaniec" - konkurs plastyczny

            • Październik to tradycji polskiej miesiąc związany ze szczególną pamięcią i czcią oddawaną Matce Bożej Różańcowej. W naszej szkole wyrazem tej pamięci był konkurs plastyczny pod hasłem „Mój różaniec”. Celem konkursu było przypomnienie tradycji różańcowych, połączone z ożywieniem kultu maryjnego w rodzinach  oraz budzenie kreatywności uczniów. W konkursie wzięło udział aż 28 uczniów z klas 1 – 8 , którzy przygotowali na konkurs przepiękne prace konkursowe. Wśród nich były różańce wykonane z materiałów oczywistych jak: kasztany, żołędzie, owoce róży, fasola, kukurydza, guziki, modelina, czy kolorowe paciorki. Nie brakło jednak też bardziej zaskakujących prac wykonanych z chrupków, żelków czy klocków.  A wszystkie tak przepiękne i starannie wykonane, że aż trudno było wybrać najlepsze prace…

              W ostatnich dniach października  miało miejsce podsumowanie konkursu połączone z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem upominków i nagród uczestnikom i zwycięzcom konkursu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątki udziału w konkursie, natomiast 15-stu uczniom Pani Dyrektor wręczyła nagrody i pogratulowała niezwykłych zdolności plastycznych. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na okolicznościowej wystawie pokonkursowej i były podziwiane przez uczniów naszej szkoły.

              Wszystkim uczestnikom jeszcze raz  GRATULUJEMY!

              I. Wójcik

            • #SzkołaPamięta

            •  

              ​​​

              Już po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji MEiN "Szkoła Pamięta", której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego regionu. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły odwiedzili cmentarz parafialny, uporządkowali opuszczone groby, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamietniającą patrona szkoły oraz ofiary II wojny światowej z Trześniowa, jak również pod Dębem Pamięci i tablicą poświęconą Stanisławowi Masłowskiemu, zamordowanemu w Charkowie przez NKWD. Uporządkowali również pomnik poświęcony poległym mieszkańcom Trześniowa w czasie I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej w 1920r.

              Wyrazem naszej pamięci było też przygotowanie gazetek tematycznych nawiązujących do polskiej tradycji dnia Wszystkich Świętych. Działania te, to prawdziwa lekcja historii, kształtująca postawę uczniów, którzy dzięki akcji #SzkołaPamięta mogli poczuć więź ze swoją Małą Ojczyzną.

              M.Kruczek