Dnia 11 czerwca 2019 roku uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Trześniowie w składzie: Julia Bogaczewicz, Karol Freus, Weronika Kielar, Patrycja Konieczna, Bartosz Konieczny, Dagmara Nawrocka, Paula Nowosielska, Jakub Prugar, Kamil Rymarowicz, Kacper Wojtoń, Kacper Ziemiański, w obecności kolegów z klasy szóstej dokonali prezentacji przygotowanego przez siebie projektu „Elektrownie jądrowe- za i przeciw”.
Celem projektu było:
- Rozwijanie uczniowskich zainteresowań fizyką.
- Motywowanie do pogłębiania wiedzy fizycznej.
- Zapoznanie się z problematyką źródeł energii elektrycznej
- Zrozumienie wpływu produkcji energii na środowisko i zdrowie człowieka.
- Zapoznanie się z problematyką energii jądrowej, wadami i zaletami związanymi z jej zastosowaniem.
- Podkreślenie, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i środowiska podczas wykorzystywania energii jądrowej.
- Praca metodą, która wymaga od ucznia prezentacji własnego punktu widzenia, porozumiewania się w różnych sytuacjach, przygotowywania się do publicznych wystąpień.
- Rozwijanie efektywnej pracy w grupie oraz nauka współdziałania w zespole, podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji, rozwiązywania problemów w sposób twórczy, budowania więzi międzyludzkich.
- Nauka przedstawiania swoich myśli i poglądów w sposób uporządkowany, by zwiększyć szansę wypracowania korzystnych rozwiązań danego problemu.
Uczniowie z zaangażowaniem i wielkim przejęciem podeszli do postawionego przed nimi zadania. Solidnie przygotowali się do prezentacji zwieńczającej projekt i chociaż byli to uczniowie siódmej klasy, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia w występach publicznych, to zaprezentowali się bardzo ładnie. Rzeczowo i konkretnie mówili o poruszanych problemach, nie zanudzali, a wręcz wzbudzali zaciekawienie wśród słuchaczy. Niektórzy z trudem opanowywali tremę. Warto wspomnieć, że uczniowie poszanowali prawa autorskie, prezentując źródła z których korzystal i przygotowując swoją prezentację. Jestem zadowolona z efektów ich pracy.
Elżbieta Płonka