"Skarpetkowy zawrót głowy"
- 8
21. marca - szczególny dzień w kalendarzu.
21. marca to szczególny dzień w kalendarzu nie tylko z racji Pierwszego Dnia Wiosny, ale również Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, często nazywanym także Dniem Kolorowej Skarpetki. Ciekawa jestem, czy nasi czytelnicy wiedzą, dlaczego akurat w tym dniu ustanowiono takie święto? Otóż data 21. marca wcale nie jest przypadkowa. Odnosi się bowiem do obecności dodatkowego Trzeciego chromosomu w Dwudziestej Pierwszej parze chromosomów, które składają się z łańcuchów DNA. To właśnie ten trzeci chromosom jest odpowiedzialny za występowanie wady genetycznej, jaką jest Zespół Downa. Akcja kolorowej skarpetki ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integrację z nimi. Niewiele nas różni od nich - tylko ten jeden, dodatkowy, niepasujący chromosom, "trzecia skarpeta", niebędąca w tym miejscu, co trzeba.
Zachęcam naszych Uczniów i Rodziców do włączenia się do akcji "Skarpetkowy zawrót głowy". Prosimy o założenie w tym dniu dwóch różnych skarpetek, zrobienie zdjęcia i przesłanie go wychowawcom klas. Najciekawsze z nich zamieścimy na facebooku szkoły. To tak niewiele, a zarazem tak dużo. Angażując się w tę akcję damy wyraz solidarności z osobami, które na co dzień zmagają się z Zepołem Downa.
Joanna Kaczor
Powrót do nauki zdalnej od 22 marca.
Szanowni Państwo!
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.
Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.
Co pozostaje bez zmian do 11 kwietnia
Placówki wychowania przedszkolnego nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
Do 11 kwietnia zostaje przedłużone kształcenie na odległość dla szkół:
- ponadpodstawowych,
- szkół dla dorosłych,
- placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.
Zasady działania szkół i placówek specjalnych pozostają również bez zmian.
Organizacja praktycznej nauki zawodu, w tym nauki dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, zostaje utrzymana na dotychczasowych zasadach.
Ponadto dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub – ma taką możliwość – ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu.
Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 22 marca br.
Zakończenie projektu "Przygody Kota Ciepłosława".
Uczniowie kl. II i III w marcu zakończyli realizację projektu edukacyjnego przygotowanego przez PGE Energia Ciepła pt. „Przygody Kota Ciepłosława”. Celem tego programu było budowanie świadomości ekologicznej najmłodszych, poszerzenie wiedzy na temat ciepła, sposobu jego wytwarzania oraz możliwości oszczędzania. Dlatego razem z Kotem Ciepłosławem i dwójką jego pomocników – Felką Kaloryferką i Pstryczkiem Elektryczkiem zgłębiali pilnie wiedzę na tematy:
-
Co to jest ciepło?
-
Skąd się bierze ciepło?
-
Czym jest ciepło sieciowe?
-
Dlaczego warto oszczędzać ciepło?
-
Bądź Eko, wybieraj ciepło sieciowe.
Po cyklu zajęć należało wykonać dwa zadania. Uczniowie kl. II pod kierunkiem wych. Beaty Łotuszki rozwiązali test online, podsumowujący zdobytą wiedzę, zaś uczniowie kl. III pod kierownictwem wych. Jadwigi Duszy przygotowali komiks o przygodach Kota i jego przyjaciół.
-
"Finanse mają się zgadzać" - zapraszamy naszych uczniów do udziału w programie.
Zapraszamy do udziału w programie edukacyjnym Narodowego Banku Polskiego oraz obejrzenia serii filmów edukacyjnych dla młodzieży szkół podstawowych. Szczegóły programu dostępne tutaj.
"Kompetencje Medialne" - zapraszamy chętnych uczniów do udziału w warsztatach.
Drodzy uczniowie z klas IV-VIII,
Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie bierze udział w projekcie pod nazwą "Sieć na Kulturę" finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. W ramach tego projektu przedstawiciele GOKiW w Haczowie uczestniczyli w cyklu szkoleń pt. "Kompetencje medialne".
Następnym krokiem będzie cykl szkoleń organizowany dla uczniów Szkół Podstawowych w wieku od 10-14 lat. Szkolenie obejmować będzie 31 godzin lekcyjnych zajęć (15 spotkań - 2x45 minut) właśnie z "Kompetencji medialnych".Podczas szkolenia dzieci poznają cyfrowe narzędzia przydatne w szkole. Dowiedzą się, jak tworzyć prezentacje, posługiwać się programami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi. Poznają zawiłości netykiety, a także sposoby na prezentowanie się w sieci. Nauczą się rozpoznawać nieprawdziwe treści i jak bezpiecznie korzystać z portali internetowych. A co najważniejsze, dowiedzą się w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie podczas pracy przy komputerze.
Szkolenie w całości będzie prowadzone online poprzez aplikację Microsoft Teams. Weźmie w nim udział grupa maksymalnie 10 osób. Z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie grupę szkoleniową prowadził będzie Krzysztof Błaż.
Na zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 134391057 lub pod adresem mailowym gokiw.haczow@gmail.com. O uczestnictwie w warsztatach zdecyduje kolejność zgłoszeń.
Piłkarskie sukcesy Julki
Wielki sukces sportowy odniosła uczennica naszej szkoły Julia Jurasz (na zdjęciu druga w dolnym rzędzie od prawej).
W zakończonych w niedzielę 5 marca w Gliwicach Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Futsalu Kobiet w kategorii do 14 lat drużyna piłki nożnej halowej dziewcząt Beniaminek Profbud Krosno z naszą Julką w składzie wywalczyła IV miejsce. Jest to wielki sukces całej drużyny oraz trenerów Marcina Maculskiego i Jakuba Koznera, którzy na to osiągnięcie pracowali od kilku lat.
W Finałach uczestniczyło 16 drużyn, które zostały podzielone na 4 grupy. Drużyna Beniaminka wygrała wszystkie swoje 3 mecze w grupie, strzelając 19 bramek i tracąc tylko 5. Julka grając na pozycji obrońcy twardo i z poświęceniem broniła dostępu do swojej bramki, będąc często dla zawodniczek z drużyny przeciwnej przeszkodą nie do przejścia.
Fantastyczna postawa wszystkich dziewcząt w meczach grupowych pozwoliła na grę w 1/4 finału. Po bardzo zaciętym meczu z drużyną FSA Kraków krośnianki wygrały 2:1 i awansowały do półfinału Mistrzostw. Była wielka radość i szczęście, bo już znalazły się w najlepszej czwórce Mistrzostw. Drużyna z niewielkiego Krosna miała walczyć z potęgami piłkarskimi z Warszawy, Bydgoszczy i Katowic.
Mecz o wejście do finału z drużyną GKS Katowice był bardzo zacięty, niestety, dały znać o sobie trudy turnieju i dziewczęta z Krosna uległy drużynie z Katowic 3:1.
Tytuł Mistrza Polski wywalczyła ostatecznie drużyna Tęcza Bydgoszcz wygrywając w meczu finałowym z GKS Katowice 3:2
Pozostał jeszcze mecz o 3 miejsce, lecz tutaj niestety lepsza okazała się drużyna przeciwna Ursus Warszawa. Mecz zakończył się wynikiem 3:0 dla Ursusa i drużyna z Krosna ostatecznie zajęła IV miejsce w turnieju. Kiedy opadły pierwsze emocje i do dziewczyn dotarło, że są czwartą drużyną w Polsce, zapanowała wśród nich wielka radość i euforia.
Gratulacje dla całej drużyny i trenerów !!!
Julka od najmłodszych lat interesowała się piłką nożną, a od roku 2019 uczęszcza na zajęcia sportowe do klubu Beniaminek w Krośnie. Sport jest Jej życiem, ale też nie zaniedbuje szkoły i godzi realizacje swoich marzeń i zainteresowań z nauką w szkole. Wymaga to wielu poświęceń i wyrzeczeń, dwa razy w tygodniu uczestniczy w treningach w Klubie Beniaminek w Krośnie i codziennie pracuje nad swoją kondycją i sprawnością fizyczną.
Z jak wielkim zaangażowaniem to robi świadczy puchar za 100% frekwencję, jaki zdobyła w Klubie i kolekcja medali z różnych zawodów, w których brała udział.
Gratulacje dla Julki. Jesteśmy dumni z naszej uczennicy i życzymy jej dalszych sportowych osiagnięć.
Niech jej sukcesy będą przykładem dla innych uczniów, że systematyczną pracą, zaangażowaniem i wytrwałością można realizować swoje marzenia, zainteresowania i pasje, jeśli tylko bardzo tego chcemy.
Janusz Tys
Z najlepszymi życzeniami dla Panów dużych i małych.
8. marca - Dzień Kobiet.
Akademia Bezpiecznego Puchatka.
Gminny Konkurs Pięknego Czytania
3 marca 2021r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania organizowany corocznie przez nauczycielki Szkoły Podstawowej w Haczowie i Gminną Bibliotekę Publiczną, pod patronatem Wójta Gminy Haczów. Wzięło w nim udział 12 uczestników. Każda szkoła mogła wytypować 2 uczniów z klasy drugiej lub trzeciej. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy trzeciej: Judyta Płonka i Filip Rygiel. Każde z nich pięknie przeczytało wylosowany wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej ze zbioru "Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem". Każdy wiersz słuchało się z przyjemnością, gdyż zawierał krótką mądrość podpowiadającą, co jest w życiu ważne i co trzeba robić, żeby inni nas lubili. Przykłady: " Jeśli chcesz od innych brać, to sam też coś musisz dać", "Nikt z nas nie jest doskonały, ani duży, ani mały", "Kiedy złość w twym sercu gości, to się staraj pozbyć złości". Judytka zachwyciła jurorów płynnością i wyrazistością czytania oraz emocjonalną interpretacją wiersza i zajęła, ku naszej ogromnej radości, pierwsze miejsce. Otrzymała nagrodę książkową i dyplom. Wszyscy uczestnicy również dostali książki i dyplomy za udział.
Jadwiga Dusza
Żegnamy zimę !
Już chyba nieodwołalnie żegnamy się z zimą, która w tym roku była wyjątkowo śnieżna stwarzając znakomite warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dla uczniów zmuszonych przez pandemię do nauki zdalnej szczególnie ważna jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Wielu naszych uczniów korzystało z uroków zimy uprawiając sporty zimowe, pomagając przy odśnieżaniu i spacerując. Śnieżna zima również umożliwiła lepienie bałwanów i innych postaci ze śniegu z czego chętnie korzystali nasi uczniowie. Efektem ich pracy były bałwany, postacie śnieżne, domki igloo, które jeszcze kilka dni temu można było zobaczyć przejeżdżając przez Trześniów.
Niestety, bałwany przegrały z wiosenną temperaturą, ale pozostały po nich zdjęcia które uczniowie przysyłali dokumentując swoja aktywność na świeżym powietrzu.
Postanowiliśmy ocenić te ich wysiłki i komisja składająca się z osób chyba najbardziej kompetentnych w kwestii budowy i oceny bałwanów, czyli z dzieci uczestniczących w zajęciach świetlicy szkolnej dokonała ostatecznej klasyfikacji .
Wszystkie bałwany i postacie śnieżne wymagały dużego zaangażowania i pomysłowości i należy się podziw dla ich twórców. Można je oglądać w galerii zdjęć.
Wyróżniona została praca Kacpra Kaczora, chyba inspirowana obecną sytuacja, foto nr 26 "koronawirus" oraz foto nr 13 " królik śnieżny" autorstwa Dominiki i Kamila Siudyły.
Specjalne wyróżnienie od nauczyciela wychowania fizycznego otrzymały bałwany "sportowe' nr 7, autor Patryk Smoleń i nr 34 autor Maja Gruszka.
Za najlepiej wypsażonego bałwana został uznany bałwan foto nr 15 autor Karolina Borkowska.
W kategorii bałwanów tradycyjnych zwyciężyły bałwany foto nr 2 Jakub Pojnar, foto nr 16 Ewa Ziemiańska i Julia Kołodziejczyk. Drugie miejsca zajęły bałwany autorstwa foto nr 5 Emilia Piwowar, foto nr 8 Marcin Ryba, foto nr 22 Błażej Stączek, foto nr 28 Karolina Borkowska, foto nr 35 Piotr Konieczny, foto nr 30 Patrycja Krawiec i Diana Gazda.
Pozostałe bałwany uplasowały sie na miejscu III.
Dziękujemy wszystkim za przysłane zdjęcia i czekamy na następna zimę.
Janusz Tys
Narodowy Spis Powszechny 2021
"Młodzi Niezłomnym"
Zachęcamy do obejrzenia koncertu "Młodzi Niezłomnym", zorganizowanego z okazji przypadającego 1. marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Koncert ten został uświetniony występem sanockiego zespołu SOUL.
Po ponad sześćdziesięciu latach Żołnierze Niezłomni powracają. Swoje imiona, nazwiska i twarze odzyskują ludzie, po których nie miał pozostać żaden ślad. Żołnierze antykomunistycznego powstania zajmują należne im miejsce w zbiorowej pamięci Polaków, także dzięki Nam.
Razem dla Ignasia!
Klasa 3 z panią Jadwigą Duszą dziękuje za nominację klasie 1a oraz pani Jolancie Błaż - Szkoła Podstawowa w Haczowie i z radością przyjmuje wyzwanie udziału w akcji „Bałwanek dla Ignasia”. Trzecioklasiści i wychowawczyni życzą Ignasiowi dużo zdrowia, przesyłają uśmiechy, trzymają za niego kciuki, a do dalszej akcji nominują:
- Panią Beatę Boczar z dziećmi z Przedszkola w Trześniowie,
- Panią Marzenę Mazur - Szpak z uczniami ze Szkoły Podstawowej we Wzdowie.
Aby pomóc wystarczy:
1. Ulepić bałwana, uwiecznić swoje dzieło i wrzucić na fb.
2. Oznaczyć zdjęcie hasztagami:
3. Nominować 3 kolejne osoby.
4. Przekazać 1% podatku.
Udostępnić i polubić stronę
https://www.facebook.com/Trzymamy-kciuki-za-Ignasia-106546214776497/
Razem dla Ignasia!
Ludwik XIV - Król Słońce
W minionym tygodniu uczniowie kl. VI na lekcjach historii omawiali tematy z zakresu monarchii absolutnej i rządów króla Francji Ludwika XIV. W ramach podsumowania zajęć wykonali portret władcy. Prace szóstoklasistów odznaczały się pomysłowością i bogatą kolorystyką. Doceniamy zaangażowanie i wkład pracy.
Anna Wermińska-Smoleń
7
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym Kreator Mody "Cygański Tabor".
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w ogłoszonym przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie konkursie plastycznym "KREATOR MODY" - w tym roku pod hasłem "CYGAŃSKI TABOR". Celem konkursu jest rozwijanie twórczej i aktywnej postawy uczniów oraz pozyskiwanie młodych talentów wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowanych kreowaniem mody i stylizacją ubioru, w tym chętnych do kształcenia i rozwoju swoich predyspozycji w zakresie projektowania, stylizacji i kreowania ubioru.
Konkurs objęty jest patronatem Prezydenta Miasta Krosna.
Szczegóły w REGULAMINIE
Zapraszamy do udziału w podkarpackim konkursie turystycznym.
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klasy 7 i 8 do udziału w V Podkarpackim Konkursie Turystycznym, organizowanym przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie (ZSP1).
Konkurs objęty jest patronatem Prezydenta Miasta Krosna.
Celem konkursu jest propagowanie wśród młodzieży zainteresowania walorami turystycznymi województwa podkarpackiego.
Szczegóły w REGULAMINIE.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Próbny egzamin ósmoklasisty.
Drodzy Ósmoklasiści!
Informujemy, że w dniach 17-19 marca br. przeprowadzone zostaną w naszej szkole próbne egzaminy organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, według następującego harmonogramu:
- 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
- 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
- 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne
Szczegółowe informacje na temat organizacji i przebiegu tego egzaminu dostępne są tutaj.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie