• Aktualności

            • Źródła światła w okularach VR

            • Na lekcji fizyki uczniowie klasy VIII mieli możliwość obserwowania otaczających nas źródeł światła w okularach VR zakupionych przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Na początku młodzi naukowcy zostali otoczeni pięknymi światłami świetlików w technologii 3D. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Zorza Polarna w Islandii, zaćmienie Księżyca jak również Droga Mleczna nad Chile. Na zakończenie wirtualnej wycieczki zobaczyliśmy Tokio z lotu ptaka.
              Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają na kolejne lekcje dotyczące zjawisk fizycznych w różnych częściach świata z zastosowaniem okularów VR.

              #Laboratoria Przyszłości                                                                              

                                                                                                                                                                                  A. Mika

            • Finał zbiórki elektrośmieci😍

            • Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Trześniowa, Bukowa i okolic za udział i pełne zaangażowanie w zbiórkę elektroodpadów prowadzonej przez naszą szkołę w ramach akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Miło nam poinformować, że w ramach akcji udało się zebrać 1742 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dzięki czemu nasza szkoła otrzyma pieniążki, które wzbogacą konto  Rady Rodziców. Cieszymy się niezmiernie, że mieli Państwo w tym swój udział. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji tej Akcji, którą Szkoła Podstawowa w Trześniowie przeprowadzi w przyszłym roku.

              Joanna Kaczor

            • Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej.

            • W dniu wczorajszym 16 marca nasza szkoła była gospodarzem gminnych eliminacji OTWP " Młodzież Zapobiega Pożarom". Do zmagań z tej trudnej dziedziny przystąpiło 20 uczniów z poszczególnych szkół, wyłonionych podczas szkolnych eliminacji. Naszą placówkę reprezentowały uczennice VII klasy - Zuzia Madej i Estera Prugar. Do kolejnego, powiatowego etapu niestety nie udało im się zakwalifikować, ale i tak gratulujemy ogromnej wiedzy i zapału!

              Dzięki uprzejmości strażaków z OSP w Trześniowie wszyscy chętni uczniowie mogli się także zapoznać z wyposażeniem pięknego wozu strażackiego, będącego na stanie tutejszej jednostki. Dzięki temu dla wielu dzieci był to niezapomniany dzień.

              Joanna Kaczor

            • Gminny Konkurs Pięknego Czytania

            • 15 marca 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbył się XI Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować wylosowany fragment z książki Czesława Janczarskiego pt. ,, Bajki Misia Uszatka”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy III – Nikola Rygiel i Zuzanna Prajsnar. Dziewczynki wykazały się wspaniałym opanowaniem umiejętności czytania.

              Jury wyłoniło zwycięzców, wśród których na I miejscu znalazła się nasza uczennica – Zuzia Prajsnar.

              Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki książkowe i dyplomy za udział w konkursie, natomiast zwycięzcy dodatkowe nagrody książkowe i artykuły szkolne.

              Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

                                                                                                                                                              Dorota Ladzińska

               

               

            • Pasowanie na czytelnika

            • Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda... Na ten dzień uczniowie czekali z utęsknieniem. Założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczenie książek dało dzieciom dużo radości i powodów do dumy. W pierwszej części uroczystości pierwszaki otrzymały garść informacji na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami oraz o zasadach zachowania w bibliotece. Następnie uczestniczyli w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek związanych z bajkami. Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, piękną zakładkę oraz pakiet książeczek: "Pierwsze abecadło". Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek", której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. 

              Serdecznie witamy wszystkich pierwszoklasistów w gronie czytelników naszej biblioteki. Życzymy im, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania.

              M. Kruczek  

               

            • Dzień Kobiet w naszej szkole i w Bukowie

            • W dniu 9 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym w humorystyczny sposób przedstawili dzieje tego święta. Nie zabrakło również występów młodych artystów, prezentujących swoje umiejętności wokalne, muzyczne i  taneczne, a także aforyzmy i złote myśli o kobietach.

              Na prośbę Sołtysa wsi Buków i Koła Gospodyń Wiejskich, ten sam program został przedstawiony 11 marca w Domu Ludowym w Bukowie. Większość uczniów występujących w programie mieszka w Bukowie, więc była to dla nich okazja, by móc zaprezentować się przed swoimi bliskimi i znajomymi. Licznie zgromadzona publiczność oraz zaproszeni goście gromkimi brawami nagrodzili występy młodych artystów. Po uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki i podziękowania.

              Program przygotowali nauczyciele: Janusz Tys, Marek Kurcoń, Dorota Ladzińska, Jadwiga Dusza, Bogusław Malinowski.

              J.Tys

            • KONKURS BIBLIJNY: "WIERZĘ W KOŚCIÓŁ JEZUSA CHRYSTUSA"

            • W poniedziałek 6 marca br. odbył się  etap dekanalny Diecezjalnego Konkursu Biblijnego pod hasłem „Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa”.  Nasza szkoła gościła 17 uczniów – przedstawicieli szkół podstawowych z dekanatu Jaćmierz, którzy odważnie zmierzyli się z niełatwym testem konkursowym.  Wśród nich byli przedstawiciele naszej szkoły;  Filip Rygiel i Piotr Piwowar . Do kolejnego – diecezjalnego – etapu konkursu z naszego dekanatu zakwalifikowali się:  Wiktoria Milecka, Matylda Cecuła i Jagoda Toczek.

              Wszystkim uczestnikom  gratulujemy, a najlepszym uczniom – życzymy wytrwałości na niełatwej drodze poznawania Biblii.

              I. Wójcik

            • Uwaga! Zbieramy elektrośmieci!

            •  Drodzy uczniowie i rodzice !!!

              Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

              W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

              Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

              ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

              Termin Akcji: 15-16.03.2023 r. ( 17.03.2023 r. do godz. 8.00)

              Miejsce Akcji: parking wewnętrzny przy SP w Trześniowie.

               

              Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

              Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

              Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

              e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

               

              ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. 

              NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK.

            • Warsztaty pszczelarskie

            • Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Dlaczego powinniśmy o nie dbać? Kim jest pszczelarz? Kto to jest truteń? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskaliśmy podczas warsztatów pszczelarskich zorganizowanych w naszej szkole. Zajęcia były dla uczniów okazją, by na chwilę poczuć klimat prawdziwej pasieki. Dzieci poznały historię bartnictwa i pszczelarstwa, zobaczyły sprzęt pszczelarski oraz własnoręcznie przygotowały świeczki z plastra wosku pszczelego.

            • NASZ PATRON - NASZA INSPIRACJA

            • W dniu 24 lutego cała społeczność szkolna zgromadziła się na obchodach Dnia Patrona naszej szkoły gen. Bronisława Prugara-Ketlinga. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego i wprowadzenia sztandaru szkoły.

              Zgodnie z tegorocznym hasłem postać Patrona stała się naszą inspiracją, wzorem i natchnieniem. Odzwierciedleniem tego były prace plastyczne uczniów w postaci „Lapbooków o Patronie”, pieśni patriotyczne, które zostały wykonane podczas koncertu oraz znajomość życia i losów naszego bohatera zaprezentowane przez uczniów  podczas konkursu wiedzy o Patronie.

              Wszyscy uczestnicy koncertu pieśni patriotycznych oraz konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za wkład i zaangażowanie. 

              Niech cytat z wiersza „ Taki jak my” zaprezentowany podczas uroczystości, będzie dla nas mottem i przypomni wszystkim o naszym patronie: „Idź przez życie tak jak On, to  jak On będziesz wielkim człowiekiem”.

            • Znamy Mistrza i Wicemistrzów Języka Polskiego 2023!

            • Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przedstawiciele kl. 4 - 8 naszej szkoły wzięli udział w turnieju językowym „Tajemnicze słowa”. W teście musieli wykazać się oni znajomością m.in. historii j. polskiego, fonetyki, fleksji, leksykologii. Okazało się, że poziom uczestników mimo różnic wiekowych był bardzo wysoki i zaskakująco wyrównany. Tym bardziej cieszymy się z tego powodu, gdyż świadczy to o dbałości o poprawność językową młodego pokolenia
              i umiłowanie przez nich ojczystej mowy.

              Suma uzyskanych punktów pozwoliła komisji konkursowej wyłonić:

              - Mistrza Języka Polskiego 2023 – Emilię Piwowar z kl. 8

              - Wicemistrzów Języka Polskiego: Karolinę Borkowską z kl. 7, Malwinę Szurlej
              z kl. 6, Judytę Płonkę z kl. 5 i Marcela Borkowskiego z kl. 4

              Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy😊

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w podobnej rywalizacji już za rok.

                                                                       Organizatorzy: M. Knurek i A. Wermińska-Smoleń

               

            • Czy na stadionie Bayernu Monachium, podczas meczu piłki nożnej można uczyć się matematyki?

            • Obecnie jest to możliwe dzięki zastosowaniu okularów VR oraz trójwymiarowej kostki. Stadion, który wielu z nas zna tylko z ekranu telewizora, zjawił się w naszej klasie, a my mogliśmy przemieszczać się po nim, jednocześnie szacować, liczyć i przybliżać. Za oknem panuje zima – mamy luty, a mimo to mogliśmy zwiedzić słoneczny targ w Jordanie pełen owoców i warzyw. Matematyka towarzyszyła nam podczas zakupów. Przy każdym straganie można było ćwiczyć sprawność obliczeń oraz utrwalać reguły matematyczne w nowy, wciągający sposób. Wykorzystywaną podczas lekcji pomoc nasza szkoła zakupiła w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

              #LaboratoriaPrzyszłości

              E. Płonka

            • Młodzież zapobiega pożarom

            • 24 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej w Trześniowie odbyły się środowiskowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Wzięło w nich udział sześcioro uczniów z klas VII-VIII. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali druhowie OSP Trześniów: Bartosz Wermiński, Dawid Nowak oraz druhna Jolanta Ryba. Naszą szkołę na kolejnym etapie reprezentować będą uczennice kl. VII: Zuzanna Madej i Estera Prugar. 

              Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie gminnym, którego gospodarzem w tym roku będzie OSP Trześniów i nasza szkoła.

            • Zaproszenie do udziału w konkursach

            • Szanowni Państwo,

              Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia organizuje od 21 lutego do 21 marca 2023 roku Miesiąc Języka Ojczystego. W ramach tego przedsięwzięcia odbędą się trzy konkursy o zasięgu ogólnopolskim skierowane przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych oraz średnich. W

              tym roku nasza inicjatywa odbywa się pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacka Popiela oraz pod honorowym patronatem Dziekana Wydziału Polonistyki dr hab. Jarosława Fazana, prof. UJ.

              W imieniu organizatorów pragniemy Państwa zaprosić do wzięcia udziału w konkursach:

              VIII Ogólnopolski Konkurs na Gadkę “Gadajcie, jak dawniej we wsi pracowano”

              Udział w konkursie polega na przesłaniu pracy konkursowej w formie nagrania filmowego w postaci gwarowego niewierszowanego, oryginalnego (czyli wcześniej nieprezentowanego) monologu na zadany temat. Konkurs nie ma żadnych ograniczeń wiekowych!

              W konkursie poza nagrodami głównymi zostaną również przyznane nagrody publiczności. Głosowanie na nagrodę publiczności będzie miało miejsce na facebookowej stronie Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki UJ oraz na kanale YouTube Miesiąca Języka Ojczystego.

              VIII Ogólnopolski Konkurs na Reklamę “Bez pracy nie ma kołaczy”

              Udział w konkursie polega na przesłaniu pracy konkursowej w postaci oryginalnego, nagranego przez Uczestników filmu reklamującego wybraną wartość związaną z pracą (wartości zostały wymienione w regulaminie). Reklama musi być związana z tematem konkursu. Podczas finału zostaną wyświetlone filmy stworzone przez laureatów.

              Konkurs dedykowany jest dla wszystkich klas szkół podstawowych!

              IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Twoja dzielnica — Twoja mównica”
              Udział w konkursie polega na stworzeniu oryginalnej pracy literackiej, w której zostanie zaprezentowana wybrana odmiana środowiskowa języka polskiego (np. język lekarzy, muzyków, mechaników, górników itd.). Gatunek pracy jest dowolny – może być to opowiadanie, wiersz, piosenka, scenariusz itd.

              Konkurs kierowany jest do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich.

              Terminy: 

              • Koniec nadsyłania prac konkursowych — 8 kwietnia 2023 r. 
              • Ogłoszenie wyników I etapu konkursów — do 15 kwietnia 2023 r. 
              • Wszyscy finaliści zostaną poinformowani, w jakiej formie odbędzie się finał do 15 kwietnia. Podczas finałów zostaną ogłoszone wyniki konkursów.

              Szczegóły oraz regulaminy z formularzami zgłoszeniowymi dostępne są na stronie:  https://mjo.uj.edu.pl/konkursy-2/konkursy-2023/

            • Nasz "Junior Master of English"😍🥈

            • W piątek, 17 lutego odbyła się IX edycja konkursu "Junior Master of English!" organizowanego przez ZSP nr 1 w Krośnie. Dwóch uczniów naszej szkoły: Kacper Kaczor oraz Wiktor Ziemiański z klasy VIII, wygrali eliminacje szkolne i reprezentowali naszą szkołę w tegorocznej edycji konkursu. Chłopakom dziękuję za wkład i pracę włożoną w przygotowania do potyczek gramatyczno-słowotwórczych z języka angielskiego.

              Ogromny sukces odniósł Kacper Kaczor, który został WICEMISTRZEM, zdobywając drugie miejsce w konkursie. Jesteśmy dumni i życzymy dalszych sukcesów.

              CONGRATULATIONS!

              B. Rymarowicz